W Wiedniu powstanie wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego sponsorowane przez Arabię Saudyjską

2011-10-20 00:00:00
W Wiedniu powstanie wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego sponsorowane przez Arabię Saudyjską


Władze Arabii Saudyjskiej są zdeterminowane, by w Wiedniu zbudować wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego. Inicjatywę tę popierają władze austriackie. Według zapewnień przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, w centrum działaliby także przedstawiciele judaizmu i innych religii. Ma ono być wolne od wpływów politycznych. Krytycy centrum obawiają się, że będzie to miejsce propagowania radykalnego islamu sunnickiego. Takiego, jaki panuje w Arabii Saudyjskiej, gdzie nie zezwala się na swobodę kultu wyznawcom innych religii, a konwersje muzułmanów są karane śmiercią.

Austriacki minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger odrzucił krytykę, tłumacząc, że Centrum „będzie służyć rozwiązywaniu problemów międzyreligijnych wielu religii”. Nie będzie ono – jego zdaniem – koncentrowało się na szerzeniu islamu.

Budowę Centrum chcą sfinansować w dużej mierze władze austriackie i hiszpańskie. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzyreligijnego Króla Abdullaha Bina Abdulaziz miałoby mieścić się w stolicy Austrii – Wiedniu. Część kosztów budowy Centrum obiecały pokryć, w razie potrzeby, władze Arabii Saudyjskiej. Zastrzegły one jednak, że chcą powołać specjalny fundusz na ten cel, by było ono wolne od wszelkich wpływów politycznych. Taką deklarację złożył ostatnio saudyjski minister spraw zagranicznych, książę Saud al-Faisal na konferencji prasowej, która odbyła się w ub. czwartek w stolicy Austrii.

Zapytany, czy forum pomoże promować większą swobodę religijną w Arabii Saudyjskiej, minister odpowiedział: – Centrum ma być powołane właśnie w celu rozwiązywania takich problemów i różnic między nami. Mamy nadzieję, że Centrum będzie działać w (tym) kierunku.

W odpowiedzi na krytykę ze strony dziennikarza z gazety żydowskiej, który pytał, dlaczego Austriacy mają zgodzić się na powołanie takiego Centrum, podczas gdy władze Arabii Saudyjskiej nie godzą się na otwarcie synagogi w królestwie arabskim, książę Saud powiedział, że „w jego kraju nie ma potrzeby tworzenia synagog, gdyż nie ma tam Żydów”. Dodał jednak, że w Centrum znaleźliby się także przedstawiciele religii żydowskiej.

Według doniesień agencji Reuters, budowę Centrum popiera kardynał Jean-Louis Tauran, odpowiedzialny w administracji watykańskiej za dialog międzyreligijny. Zastrzegł on jednak, że Arabia Saudyjska musi stawić czoła własnym ograniczeniom w zakresie swobody kultu i wolności religijnej. – Te problemy istnieją i muszą być rozwiązane. Nie jesteśmy naiwni – mówił urzędnik w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress, dodając, że wiara i polityka nie mogą mieszać się w centrum Wiednia. Stolica Apostolska może ubiegać się o status obserwatora przy Centrum.

Inicjatywa budowy wielkiego Centrum Dialogu Międzyreligijnego nie podoba się mieszkańcom Austrii, obawiającym się dalszej islamizacji kraju.

Źródło: Reuters, AS

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!