Walczę w obronie wiary

2010-11-19 00:00:00
Walczę w obronie wiary

- Większość dziennikarzy, którzy choć mówią o sobie, iż są wierzący, przedstawia światopogląd mocno lewicowy, sprzeczny z nauką Kościoła. Gdy piszą o wierze, Stolicy Apostolskiej czy w ogóle o katolikach, przedstawiają tę tematykę głównie w sposób negatywny - stwierdziła holenderska dziennikarka katolicka Mariska Orban de Haas w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Sianożęckiemu dla „Naszego Dziennika”.

Sądząc po pełnych nienawiści wypowiedziach i działaniach, które kierowane są pod Pani adresem - włącznie z grożeniem Pani śmiercią - niełatwo jest być dzisiaj katolickim dziennikarzem w Holandii?

- To prawda. Regularną pracę jako dziennikarz prowadziłam aż do września bieżącego roku. Przez ostatnie dwa lata pełniłam funkcję redaktora naczelnego czasopisma podejmującego problemy osób dorosłych dotkniętych ADHD. Przez cały ten czas dostrzegałam przede wszystkim jedno - w naszym kraju ludziom bardzo trudno przyznać się, że są katolikami, a już w szczególności, gdy chodzi o środowisko dziennikarzy. Nie wiem, czy wynika to głównie ze strachu, czy może z jakichś innych przyczyn. Na pewno część młodych nie przyznaje się do wiary, ponieważ nie jest to dziś "fajne" czy - jak to się obecnie mówi - "cool". W związku z tym wiara jest dziś w holenderskim społeczeństwie tematem tabu.

Także w środowisku dziennikarskim?

- Prasa w naszym kraju chętnie poruszała temat Kościoła katolickiego tylko wówczas, gdy można było sztucznie rozdmuchać np. nadużycia niektórych księży wobec nieletnich. Większość dziennikarzy, którzy choć mówią o sobie, iż są wierzący, przedstawia światopogląd mocno lewicowy, sprzeczny z nauką Kościoła. Gdy piszą o wierze, Stolicy Apostolskiej czy w ogóle o katolikach, przedstawiają tę tematykę głównie w sposób negatywny. Bardzo nad tym boleję.

A jednak wybrała Pani zawód dziennikarza. Co Panią skłoniło do podjęcia takiej decyzji?

- Kiedy zaczynałam pracę, byłam młodą, pełną entuzjazmu katoliczką. Chciałam dać odpór fali zła napierającej na nasz kraj. Później już jako redaktor jedynego katolickiego pisma w Holandii postawiłam sobie za cel złamanie tabu, jakim stała się wiara. Chciałam się przez nie przebić i dotrzeć do ludzi z przesłaniem, jakie niesie Ewangelia. Pokazać, że nasza wiara jest dla człowieka skarbem, czymś cudownym, co może ubogacić każdego. Już ponad miliard ludzi na świecie wybrało Kościół katolicki.

[...]

Pełny tekst: "Nasz Dziennik"
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!