Walka z krzyżem w Stalowej Woli

2011-11-24 00:00:00
Walka z krzyżem w Stalowej Woli

Mieszkańcy Stalowej Woli postawili na placu przeznaczonym na budowę kościoła krzyż. Dwa lata później krzyż zaczął przeszkadzać urzędnikom. 

O sprawie pisze „Nasz Dziennik”. Na osiedlu Młodynie w Stalowej Woli już 20 lat temu podjęto decyzję o budowie kościoła. Przed dwoma laty na placu przeznaczonym przez wcześniejsze władze miasta pod budowę świątyni postawiono krzyż. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nakazał go zdjąć. 
Kiedy byłem proboszczem w Stalowej Woli dwadzieścia lat temu, władze miasta zwróciły się do mnie z pytaniem, czy zamierzamy budować kościół na mającym powstać osiedlu Młodynie. Oczywiście przytaknąłem, że dla 10 tys. osób, które tam w niedługiej przyszłości zamieszkają, świątynia jest bardzo potrzebna. Poprzedni prezydent miasta zgodził się przekazać plac pod budowę nowego kościoła - przypomina w rozmowie z  dziennikiem ks. bp Edward Frankowski, pomocniczy biskup sandomierski. W tej kwestii również pozytywnie wypowiedziała się rada miasta. Wszyscy wiedzieli, że jest to plac przeznaczony pod budowę kościoła. Dwa lata temu okazało się, że na terenie wyznaczonym pod budowę kościoła, mają stanąć trzy bloki. Biskup przewodniczył Drodze Krzyżowej ulicami Stalowej Woli. W czasie nabożeństwa, w którym uczestniczyło około 10 tys. osób, poświęcił plac, na którym również został ustawiony krzyż z tabliczką z napisem: "Pod budowę kościoła pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki".  Na placu tym wzniesiono również kapliczkę, w której umieszczony był w czasie peregrynacji obraz Nawiedzenia Matki Bożej, został jednak zdewastowany i spalony 
 
Początkowo wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że postawienie krzyża na osiedlu Młodynie w Stalowej Woli nie jest samowolą budowlaną, ale teraz zmienił zdanie. Według inspektoratu był to obiekt małej architektury usytuowany poza miejscem publicznym, czyli obiekt, na który nie było wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Decyzję zaskarżyła jednak  do wojewódzkiego sądu administracyjnego Gmina Stalowa Wola. Sąd stwierdził, że krzyż jest obiektem małej architektury, ale usytuowany został w miejscu publicznym i zgodnie z prawem budowlanym wymagane było dokonanie zgłoszenia jego budowy. Na niewiele zdała się również skarga kasacyjna. 
 
Mieszkańcy Stalowej Woli już wcześniej miewali problemy z postawieniem świątyni. Budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski wstrzymali na dziesięć lat komuniści, placu budowy świątyni trzeba było bronić krzyżem. Dziś prezydent chce najpierw usunięcia krzyża, a potem rozmów z protestującymi. 


 
Źródło: naszdziennik.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.