Warszawa: młodzież modliła się z abp. Hoserem o ochronę życia poczętego

2010-10-29 00:00:00
Warszawa: młodzież modliła się z abp. Hoserem o ochronę życia poczętego

Ponad 700 młodych osób modliło się 28 października w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze o ochronę życia poczętych dzieci. Uczestnicy modlitwy odpowiedzieli na zaproszenie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, abp. Henryka Hosera. Młodzi ludzie spotkali się w katedrze na wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia, później odmówili różaniec i wysłuchali słowa ordynariusza diecezji.

Ten kościół, ta katedra jest waszym domem, tu nigdy nie usłyszycie słowa potępienia was, bo Bóg potępia grzech ludzki, ale nie potępia człowieka, szuka go, by go zbawić – mówił do zgromadzonych na modlitwie młodych abp Hoser. W kontekście głosowania nad projektami ustawy bioetycznej, apelował o modlitwę w intencji dobrych decyzji posłów.

Jutro zapadną bardzo ważne decyzje decydujące o życiu lub śmierci bardzo wielu. Módlmy się, by te decyzje były dobre, żeby decyzje podjęte przez odpowiedzialnych za życie społeczne w Polsce były zgodne z wymogiem życia i prawdziwej miłości – mówił arcybiskup. – Dzisiaj stajemy po stronie życia, stójmy po stronie życia cały czas. Po stronie życia będziemy szczęśliwi, będziemy wzrastać, będziemy żyć dla innych, tym życiem się dzielić – dodał hierarcha.

Spotkanie było inicjatywą młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie oraz Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Warszawsko- Praskiej. W dzieło włączyli się także Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka.

W tym samym czasie kiedy ponad 700 osób modliło się w katedrze, ok. 30 osób zgromadziło się na hasło byłego posła PO Janusza Palikota, który protestował razem z nimi pod kurią diecezji przeciwko "niszczeniu przez Kościół świeckiego państwa".

Protestujący przynieśli ze sobą dwumetrowy krzyż, do którego Janusz Palikot przybił tekst polskiej konstytucji. W ten sposób symbolicznie protestował przeciwko - jak się wyraził - "ukrzyżowaniu konstytucji przez biskupów".

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!