Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

2010-06-10 00:00:00
Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

W ciągu czterech lat aż o 20 proc. spadła liczba osób, które deklarują się jako wierzący. Mniej jest też praktykujących – donosi „Życie Warszawy”, publikując wyniki badań religijności mieszkańców stolicy, przeprowadzonych przez zespół socjologów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Obecnie 66 proc. warszawiaków deklaruje się jako osoby wierzące. Cztery lata temu tak określało się aż 86 proc. Skąd taka zmiana? – zastanawia się gazeta. – Mogą działać różne czynniki – tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Zaręba, profesor UKSW, który kierował pracą zespołu socjologów. Współautor badań nad religijnością Warszawy przeprowadzonych w 2006 roku wymienia wśród przyczyn: migrację ludności z różnych miejsc w Polsce o różnej religijności oraz tendencje modernizacyjne.

W 2006 roku, jako osoby niezdecydowane religijnie, ale przywiązane do tradycji religijnej, określało się 5 proc. mieszkańców stolicy, obecnie aż 17 proc. Dwa razy zwiększył się także odsetek osób, które uważają się za obojętne religijne i niewierzące – czytamy w „ŻW”.

Zdaniem prof. Zaręby, wyniki badań pokazują, że na zmniejszanie się ogólnego wskaźnika poziomu religijności wpływa urbanizacja. Widać to w spadku praktyk religijnych. Cztery lata temu praktykowało systematycznie i niesystematycznie 72 proc., teraz tylko 60 proc.; rzadko – 16 proc., teraz – 23. Nie praktykowało 11 proc., teraz – 14 proc. Ale część z tych, którzy nie wierzą i nie praktykują, przywiązana jest do tradycji religijnej. Gdy do odsetka osób wierzących dodamy 17 proc. takich właśnie mieszkańców stolicy, okaże się, że wiara pozostaje nadal ważną wartością dla niemal 83 proc. warszawiaków.

Połowa mieszkańców stolicy przyznaje się do noszenia symboli religijnych (medalik, krzyżyk). Większość, bo 76 proc., deklaruje, iż zawiesza w swoich domach symbole religijne. Za umieszczaniem ich w obiektach użyteczności publicznej opowiada się 42 proc. ankietowanych.

Źródło: „Życie Warszawy”
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.