Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

2010-06-10 00:00:00
Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

W ciągu czterech lat aż o 20 proc. spadła liczba osób, które deklarują się jako wierzący. Mniej jest też praktykujących – donosi „Życie Warszawy”, publikując wyniki badań religijności mieszkańców stolicy, przeprowadzonych przez zespół socjologów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Obecnie 66 proc. warszawiaków deklaruje się jako osoby wierzące. Cztery lata temu tak określało się aż 86 proc. Skąd taka zmiana? – zastanawia się gazeta. – Mogą działać różne czynniki – tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Zaręba, profesor UKSW, który kierował pracą zespołu socjologów. Współautor badań nad religijnością Warszawy przeprowadzonych w 2006 roku wymienia wśród przyczyn: migrację ludności z różnych miejsc w Polsce o różnej religijności oraz tendencje modernizacyjne.

W 2006 roku, jako osoby niezdecydowane religijnie, ale przywiązane do tradycji religijnej, określało się 5 proc. mieszkańców stolicy, obecnie aż 17 proc. Dwa razy zwiększył się także odsetek osób, które uważają się za obojętne religijne i niewierzące – czytamy w „ŻW”.

Zdaniem prof. Zaręby, wyniki badań pokazują, że na zmniejszanie się ogólnego wskaźnika poziomu religijności wpływa urbanizacja. Widać to w spadku praktyk religijnych. Cztery lata temu praktykowało systematycznie i niesystematycznie 72 proc., teraz tylko 60 proc.; rzadko – 16 proc., teraz – 23. Nie praktykowało 11 proc., teraz – 14 proc. Ale część z tych, którzy nie wierzą i nie praktykują, przywiązana jest do tradycji religijnej. Gdy do odsetka osób wierzących dodamy 17 proc. takich właśnie mieszkańców stolicy, okaże się, że wiara pozostaje nadal ważną wartością dla niemal 83 proc. warszawiaków.

Połowa mieszkańców stolicy przyznaje się do noszenia symboli religijnych (medalik, krzyżyk). Większość, bo 76 proc., deklaruje, iż zawiesza w swoich domach symbole religijne. Za umieszczaniem ich w obiektach użyteczności publicznej opowiada się 42 proc. ankietowanych.

Źródło: „Życie Warszawy”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.