Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

2008-05-19 00:00:00
Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

Warszawski kościół pw. św. Andrzeja Boboli został 16 maja oficjalnie ogłoszony narodowym sanktuarium. Uroczystej, odpustowej Mszy św. przy relikwiach Świętego przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Do sanktuarium przybyli samorządowcy, politycy, przedstawiciele ambasad litewskiej i ukraińskiej oraz tłumy mieszkańców stolicy.

Informując o nadaniu warszawskiej świątyni statutu narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli abp Nycz podkreślił, że decyzję taką podjęła Konferencja Episkopatu Polski już podczas ubiegłorocznego, czerwcowego zebrania plenarnego w Kamieniu Śląskim.

Homilię podczas odpustowej Mszy św. wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik. Przypominając hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Polski sprzed dwóch lat: „Trwajcie mocni w wierze!” biskup Budzik ocenił, że także w naszych czasach wiara jest wystawiona na próbę. – Wiele jest sił w dzisiejszym świecie, które pragną wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła, który wiarę głosi i wiary broni – mówił. Zachęcił jednocześnie wiernych, by wzorem św. Andrzeja Boboli trwali w wierze, nigdy od niej nie odstąpili, odważnie ją wyznawali i żyli nią na co dzień.

Podczas uroczystości Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Egidijus Meilunas oraz I. Sekretarz Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk zawiesili w sanktuarium św. Andrzeja Boboli flagi swoich państw, na znak iż postać Świętego łączy wiele narodów. W świątyni znajduje się już flaga Białorusi, która została tam pozostawiona przez działaczy niezależnej opozycji białoruskiej.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. 13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski ustanowiła św. Andrzeja Bobolę drugorzędnym patronem Polski, obok św. Stanisława Kostki. Jego święto w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja.

Głównymi patronami są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech biskup męczennik i św. Stanisław biskup męczennik. Św. Andrzej Bobola jest także głównym patronem metropolii warszawskiej oraz diecezji drohiczyńskiej i archidiecezji wileńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.