Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

2008-05-19 00:00:00
Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

Warszawski kościół pw. św. Andrzeja Boboli został 16 maja oficjalnie ogłoszony narodowym sanktuarium. Uroczystej, odpustowej Mszy św. przy relikwiach Świętego przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Do sanktuarium przybyli samorządowcy, politycy, przedstawiciele ambasad litewskiej i ukraińskiej oraz tłumy mieszkańców stolicy.

Informując o nadaniu warszawskiej świątyni statutu narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli abp Nycz podkreślił, że decyzję taką podjęła Konferencja Episkopatu Polski już podczas ubiegłorocznego, czerwcowego zebrania plenarnego w Kamieniu Śląskim.

Homilię podczas odpustowej Mszy św. wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik. Przypominając hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Polski sprzed dwóch lat: „Trwajcie mocni w wierze!” biskup Budzik ocenił, że także w naszych czasach wiara jest wystawiona na próbę. – Wiele jest sił w dzisiejszym świecie, które pragną wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła, który wiarę głosi i wiary broni – mówił. Zachęcił jednocześnie wiernych, by wzorem św. Andrzeja Boboli trwali w wierze, nigdy od niej nie odstąpili, odważnie ją wyznawali i żyli nią na co dzień.

Podczas uroczystości Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Egidijus Meilunas oraz I. Sekretarz Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk zawiesili w sanktuarium św. Andrzeja Boboli flagi swoich państw, na znak iż postać Świętego łączy wiele narodów. W świątyni znajduje się już flaga Białorusi, która została tam pozostawiona przez działaczy niezależnej opozycji białoruskiej.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. 13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski ustanowiła św. Andrzeja Bobolę drugorzędnym patronem Polski, obok św. Stanisława Kostki. Jego święto w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja.

Głównymi patronami są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech biskup męczennik i św. Stanisław biskup męczennik. Św. Andrzej Bobola jest także głównym patronem metropolii warszawskiej oraz diecezji drohiczyńskiej i archidiecezji wileńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.