Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

2008-05-19 00:00:00
Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

Warszawski kościół pw. św. Andrzeja Boboli został 16 maja oficjalnie ogłoszony narodowym sanktuarium. Uroczystej, odpustowej Mszy św. przy relikwiach Świętego przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Do sanktuarium przybyli samorządowcy, politycy, przedstawiciele ambasad litewskiej i ukraińskiej oraz tłumy mieszkańców stolicy.

Informując o nadaniu warszawskiej świątyni statutu narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli abp Nycz podkreślił, że decyzję taką podjęła Konferencja Episkopatu Polski już podczas ubiegłorocznego, czerwcowego zebrania plenarnego w Kamieniu Śląskim.

Homilię podczas odpustowej Mszy św. wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik. Przypominając hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Polski sprzed dwóch lat: „Trwajcie mocni w wierze!” biskup Budzik ocenił, że także w naszych czasach wiara jest wystawiona na próbę. – Wiele jest sił w dzisiejszym świecie, które pragną wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła, który wiarę głosi i wiary broni – mówił. Zachęcił jednocześnie wiernych, by wzorem św. Andrzeja Boboli trwali w wierze, nigdy od niej nie odstąpili, odważnie ją wyznawali i żyli nią na co dzień.

Podczas uroczystości Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Egidijus Meilunas oraz I. Sekretarz Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk zawiesili w sanktuarium św. Andrzeja Boboli flagi swoich państw, na znak iż postać Świętego łączy wiele narodów. W świątyni znajduje się już flaga Białorusi, która została tam pozostawiona przez działaczy niezależnej opozycji białoruskiej.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. 13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski ustanowiła św. Andrzeja Bobolę drugorzędnym patronem Polski, obok św. Stanisława Kostki. Jego święto w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja.

Głównymi patronami są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech biskup męczennik i św. Stanisław biskup męczennik. Św. Andrzej Bobola jest także głównym patronem metropolii warszawskiej oraz diecezji drohiczyńskiej i archidiecezji wileńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej.

Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!