Wątpliwości w sprawie śmierci Englaro
2009-02-10 00:00:00
– Pytamy: jaka była rzeczywista przyczyna śmierci? Nie mogła umrzeć w ciągu kilku dni w wyniku dehydracji – twierdzi Alex Schadenberg, z Euthanasia Prevention Coalition International, komentując nadspodziewanie szybką śmierć Eluany Englaro. We wcześniejszych raportach donoszono o zastąpieniu pożywienia dużą dawką środków przeciwbólowych. W medycynie paliatywnej odnotowano przypadki gdy pacjent zmarł przedwcześnie wskutek przedawkowania środków przeciwbólowych – informuje Fronda.pl.
Portal zaznacza, że lekarz, który opiekował się Englaro poinformował, iż przez ostatnie 16 lat znajdowała się ona w "doskonałej kondycji zdrowotnej". Jedynym problemem był stan "obniżonej świadomości".
Alex Schadenberg z Euthanasia Prevention Coalition International wyraził zdumienie błyskawicznym zgonem Eluany: – Celowa dehydracja osoby odczłowiecza ją, ponieważ pozbawia ją podstawowej opieki przysługującej osobie ludzkiej. W ten sposób traktujemy osobę jako przedmiot. Każdy zasługuje na podstawową opiekę w postaci pożywienia, wody i ciepła, tak długo jak jest to niezbędne by podtrzymać życie. To nie „środek nadzwyczajny”. W związku ze śmiercią Eluany pytamy: jaka była rzeczywista przyczyna śmierci? Nie mogła umrzeć w ciągu kilku dni w wyniku dehydracji.
Powstaje nieodparte wrażenie, że komuś zależało na szybkim zgonie kobiety. W chwili jej śmierci włoski Senat obradował nad ustawą, która miała przedłużyć jej życie.
Z wypowiedzi parlamentarzystów wynikało, że w środę ustawa zostałaby przyjęta ogromną większością głosów. Optymiści sądzili, że przywrócenie sztucznego odżywiania przedłuży Eluanie życie. Kobieta zmarła jednak szybciej, niż przypuszczano. Eksperci twierdzili, że jej agonia może trwać nawet trzy tygodnie – informuje „Rzeczpospolita”.
Także włoski rząd próbował zapobiec śmierci Eluany. W piątek gabinet premiera Berlusconiego wydał dekret zakazujący przerywania sztucznego odżywiania osób w stanie wegetatywnym do czasu uchwalenia odpowiedniej ustawy. Ale prezydent Giorgio Napolitano nie zgodził się podpisać dokumentu, argumentując, że rząd nie może dekretować przeciw bezapelacyjnemu wyrokowi sądu. Sugerował, że to prerogatywa parlamentu.
Gdy wiadomość o śmierci Eluany dotarła do Senatu, senatorzy koalicji rządowej zaczęli skandować pod adresem kolegów z opozycji: „Mordercy, mordercy!” – informuje „Rz”. Gazeta podaje, że mimo śmierci kobiety włoscy parlamentarzyści chcą dalej pracować nad ustawą regulującą kwestię testamentu biologicznego osób znajdujących się w stanie wegetatywnym. Chodzi o to, by nikt we Włoszech nie podzielił losu Eluany Englaro.
Źródło: Fronda.pl, „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.