Watykan: ”christianofobia” musi być zwalczana z pełną determinacją
2008-09-02 00:00:00

"Christianofobia” jest narastającym problemem na świecie. Musi być zwalczana z tą samą determinacją co antysemityzm i islamofobia – stwierdził w ubiegłym tygodniu arcybiskup Dominique Mamberti, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W ten sposób, podczas konferencji prasowej, hierarcha odniósł się do ataków na chrześcijan w Indiach, w wyniku których zginęło przynajmniej 13 osób.
W ubiegłym tygodniu we wschodnich Indiach z powodu antychrześcijańskiej przemocy tysiące chrześcijan musiało szukać schronienia w obozach pospiesznie utworzonych przez władze.
Motłoch spalił przynajmniej dwanaście kościołów i zaatakował wyznawców Chrystusa po tym, jak zamordowany został jeden z hinduskich przywódców.
Ojciec Święty potępił mord na hinduskim przywódcy i ubolewał z powodu przemocy antychrześcijańskiej w Orisie.
Arcybiskup Mamberti stwierdził, że wydarzenia w Indiach sprawiają, iż kwestia wolności religijnej staje się obecnie niezwykle paląca.
Agresywni hindusi oskarżają chrześcijańskich duchownych o przekupywanie biednych plemion hinduskich oraz hindusów z najniższej kasty, by zmienili religię. Z kolei duchowni chrześcijańscy podkreślają, że hindusi dobrowolnie przechodzą na chrześcijaństwo, by uciec przed niesprawiedliwym systemem kastowym.
Mamberti zapowiedział, że ambasador Watykanu w Indiach otrzymał specjalne polecenie, by domagać się „zdecydowanego działania” władz zapobiegającego tego typu brutalnym atakom na chrześcijan.
Hierarcha podkreślił także, że w roku ubiegłym na świecie zostało zamordowanych 21 katolickich misjonarzy i ubolewał, że populacja chrześcijan w Iraku spadła do 500 tys. Przed interwencją Stanów Zjednoczonych w 2003 r. w Iraku mieszkało ponad milion wyznawców Chrystusa.
W zeszłym miesiącu papież Benedykt XVI zwrócił się do premiera Iraku Nuri al-Maliki o zapewnienie chrześcijańskiej mniejszości większej ochrony. W lutym tego roku uprowadzono i zamordowano arcybiskupa Mosulu (największego skupiska chaldejskich katolików w Iraku).
Watykan wyraził zaniepokojenie także z tego powodu, że w wyniku konfliktów stale zmniejsza się liczba wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie - w miejscu, w którym narodziło się chrześcijaństwo.
Źródło: Reuters, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.