Watykan: 33 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej złożyło przysięgę

2008-05-07 00:00:00

Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone rozpoczęła 6 maja święto Gwardii Szwajcarskiej. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie Klemensa VII w czasie tzw. Sacco di Roma, 6 maja 1527 r. oraz odbyło się zaprzysiężenie 33 nowych rekrutów.

W kazaniu watykański sekretarz stanu podkreślił, że służba w gwardii to „nie zawód, lecz misja, możemy powiedzieć misja apostolska”. Apostolat ten - dodał najbliższy współpracownik papieża - wymaga nie tylko zawodowych kwalifikacji, ale także „niewzruszonej i głębokiej wiary, przekładającej się na codzienne świadectwo ewangeliczne”.

Po Mszy św. kapelan Gwardii Szwajcarskiej ks. Alain de Raemy podarował kard. Bertone szkatułkę, zawierającą ołowiane żołnierzyki papieskiego wojska. – Jesteśmy jak te żołnierzyki, zwarci w szyku naszego ślubowania i regulaminu – wyjaśnił kapelan.

W czasie składania wieńców pod pomnikiem upamiętniających ofiarę 147 gwardzistów w 1527 r. dowódca Gwardii Szwajcarskiej Elmar Mäder potwierdził wierność zobowiązaniu do obrony papieża nawet za cenę własnego życia. Gotowość do złożenia najwyższej ofiary oparta jest na przekonaniu, że jest coś cenniejszego od ziemskiego życia: życie wieczne. – Nie jest to postawa oportunizmu, lecz dążenie do jeszcze większej radości – stwierdził płk Mäder, dodając, że od gwardzistów wymaga się nie „zwykłej ofiary, lecz niezbędnej i całkowitej dyspozycyjności”.

Gwardia Szwajcarska istnieje od 1506 r. i stanowi osobistą ochronę papieża i Pałacu Apostolskiego, strzeże granic państwa watykańskiego, a od niedawna jej członkowie towarzyszą papieżowi w podróżach zagranicznych.
Powołana do osobistej ochrony papieża Juliusza II, nie odgrywała żadnej roli w wojnach i politycznych walkach o władzę. Za czyn szczególnie bohaterski, a zarazem chrzest bojowy najmniejszej armii świata, uważa się walkę gwardzistów z liczącą 20 tys. żołnierzy armią cesarza Karola V podczas oblężenia Rzymu – tzw. Sacco di Roma – 6 maja 1527 r. W obronie papieża zginęło wówczas 147 spośród 189 gwardzistów, wśród nich pierwszy kapitan Kaspar Röist. Była to największa tragedia w dziejach Gwardii Szwajcarskiej. Na tę pamiątkę zaprzysiężenie nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja. Na placu św. Piotra nowi gwardziści składają swoją przysięgę papieżowi w obecności ambasadora Szwajcarii.

Obecnie w służbie papieża pracuje 110 gwardzistów. 33. komendantem w historii Gwardii jest od 1998 r. Elmar Mäder. Pochodzi z Zuzwil w kantonie Sankt Gallen, jest z wykształcenia prawnikiem. Komendant ma rangę pułkownika, jest członkiem Rodziny Papieskiej i ma tytuł szlachcica Jego Świątobliwości.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.