Watykan: 33 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej złożyło przysięgę

2008-05-07 00:00:00

Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone rozpoczęła 6 maja święto Gwardii Szwajcarskiej. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie Klemensa VII w czasie tzw. Sacco di Roma, 6 maja 1527 r. oraz odbyło się zaprzysiężenie 33 nowych rekrutów.

W kazaniu watykański sekretarz stanu podkreślił, że służba w gwardii to „nie zawód, lecz misja, możemy powiedzieć misja apostolska”. Apostolat ten - dodał najbliższy współpracownik papieża - wymaga nie tylko zawodowych kwalifikacji, ale także „niewzruszonej i głębokiej wiary, przekładającej się na codzienne świadectwo ewangeliczne”.

Po Mszy św. kapelan Gwardii Szwajcarskiej ks. Alain de Raemy podarował kard. Bertone szkatułkę, zawierającą ołowiane żołnierzyki papieskiego wojska. – Jesteśmy jak te żołnierzyki, zwarci w szyku naszego ślubowania i regulaminu – wyjaśnił kapelan.

W czasie składania wieńców pod pomnikiem upamiętniających ofiarę 147 gwardzistów w 1527 r. dowódca Gwardii Szwajcarskiej Elmar Mäder potwierdził wierność zobowiązaniu do obrony papieża nawet za cenę własnego życia. Gotowość do złożenia najwyższej ofiary oparta jest na przekonaniu, że jest coś cenniejszego od ziemskiego życia: życie wieczne. – Nie jest to postawa oportunizmu, lecz dążenie do jeszcze większej radości – stwierdził płk Mäder, dodając, że od gwardzistów wymaga się nie „zwykłej ofiary, lecz niezbędnej i całkowitej dyspozycyjności”.

Gwardia Szwajcarska istnieje od 1506 r. i stanowi osobistą ochronę papieża i Pałacu Apostolskiego, strzeże granic państwa watykańskiego, a od niedawna jej członkowie towarzyszą papieżowi w podróżach zagranicznych.
Powołana do osobistej ochrony papieża Juliusza II, nie odgrywała żadnej roli w wojnach i politycznych walkach o władzę. Za czyn szczególnie bohaterski, a zarazem chrzest bojowy najmniejszej armii świata, uważa się walkę gwardzistów z liczącą 20 tys. żołnierzy armią cesarza Karola V podczas oblężenia Rzymu – tzw. Sacco di Roma – 6 maja 1527 r. W obronie papieża zginęło wówczas 147 spośród 189 gwardzistów, wśród nich pierwszy kapitan Kaspar Röist. Była to największa tragedia w dziejach Gwardii Szwajcarskiej. Na tę pamiątkę zaprzysiężenie nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja. Na placu św. Piotra nowi gwardziści składają swoją przysięgę papieżowi w obecności ambasadora Szwajcarii.

Obecnie w służbie papieża pracuje 110 gwardzistów. 33. komendantem w historii Gwardii jest od 1998 r. Elmar Mäder. Pochodzi z Zuzwil w kantonie Sankt Gallen, jest z wykształcenia prawnikiem. Komendant ma rangę pułkownika, jest członkiem Rodziny Papieskiej i ma tytuł szlachcica Jego Świątobliwości.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.