Watykan: 33 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej złożyło przysięgę

2008-05-07 00:00:00

Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone rozpoczęła 6 maja święto Gwardii Szwajcarskiej. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie Klemensa VII w czasie tzw. Sacco di Roma, 6 maja 1527 r. oraz odbyło się zaprzysiężenie 33 nowych rekrutów.

W kazaniu watykański sekretarz stanu podkreślił, że służba w gwardii to „nie zawód, lecz misja, możemy powiedzieć misja apostolska”. Apostolat ten - dodał najbliższy współpracownik papieża - wymaga nie tylko zawodowych kwalifikacji, ale także „niewzruszonej i głębokiej wiary, przekładającej się na codzienne świadectwo ewangeliczne”.

Po Mszy św. kapelan Gwardii Szwajcarskiej ks. Alain de Raemy podarował kard. Bertone szkatułkę, zawierającą ołowiane żołnierzyki papieskiego wojska. – Jesteśmy jak te żołnierzyki, zwarci w szyku naszego ślubowania i regulaminu – wyjaśnił kapelan.

W czasie składania wieńców pod pomnikiem upamiętniających ofiarę 147 gwardzistów w 1527 r. dowódca Gwardii Szwajcarskiej Elmar Mäder potwierdził wierność zobowiązaniu do obrony papieża nawet za cenę własnego życia. Gotowość do złożenia najwyższej ofiary oparta jest na przekonaniu, że jest coś cenniejszego od ziemskiego życia: życie wieczne. – Nie jest to postawa oportunizmu, lecz dążenie do jeszcze większej radości – stwierdził płk Mäder, dodając, że od gwardzistów wymaga się nie „zwykłej ofiary, lecz niezbędnej i całkowitej dyspozycyjności”.

Gwardia Szwajcarska istnieje od 1506 r. i stanowi osobistą ochronę papieża i Pałacu Apostolskiego, strzeże granic państwa watykańskiego, a od niedawna jej członkowie towarzyszą papieżowi w podróżach zagranicznych.
Powołana do osobistej ochrony papieża Juliusza II, nie odgrywała żadnej roli w wojnach i politycznych walkach o władzę. Za czyn szczególnie bohaterski, a zarazem chrzest bojowy najmniejszej armii świata, uważa się walkę gwardzistów z liczącą 20 tys. żołnierzy armią cesarza Karola V podczas oblężenia Rzymu – tzw. Sacco di Roma – 6 maja 1527 r. W obronie papieża zginęło wówczas 147 spośród 189 gwardzistów, wśród nich pierwszy kapitan Kaspar Röist. Była to największa tragedia w dziejach Gwardii Szwajcarskiej. Na tę pamiątkę zaprzysiężenie nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja. Na placu św. Piotra nowi gwardziści składają swoją przysięgę papieżowi w obecności ambasadora Szwajcarii.

Obecnie w służbie papieża pracuje 110 gwardzistów. 33. komendantem w historii Gwardii jest od 1998 r. Elmar Mäder. Pochodzi z Zuzwil w kantonie Sankt Gallen, jest z wykształcenia prawnikiem. Komendant ma rangę pułkownika, jest członkiem Rodziny Papieskiej i ma tytuł szlachcica Jego Świątobliwości.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.