Watykan: dokument nt. anglikanów opóźniony z przyczyn technicznych
2009-11-02 00:00:00
Opóźnienie w opublikowaniu konstytucji apostolskiej odnośnie do możliwości tworzenia ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się na pełną jedność ze Stolicą Piotrową wynika wyłącznie z przyczyn technicznych – stwierdził ks. Federico Lombardi SI. Rzecznik prasowy Watykanu opublikował komunikat w związku ze spekulacjami włoskiego watykanisty, Andrei Tornielliego. Twierdził on jakoby przyczyną tych opóźnień były kwestie dotyczące obowiązywalności celibatu przyszłych duchownych tych nowych struktur kościelnych.
Ks. Lombardi cytuje wypowiedź prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williama Levady, który zaprzecza jakoby istniały jakiekolwiek podstawy do takich spekulacji. Opóźnienie ma charakter ściśle techniczny, to znaczy chodzi o zapewnienie spójności języka kanonicznego oraz przypisów. Problem tłumaczeń ma znaczenie drugorzędne. „Decyzja, by nie opóźniać publikacji i nie czekać na oficjalny tekst łaciński, który będzie opublikowany w Acta Apostolicae Sedis podjęta została już jakiś czas temu” – twierdzi kard. Levada. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary cytuje brzmienie tekstu roboczego artykułu VI planowanego dokumentu. Brzmi on obecnie następująco:
§1 Ci, którzy posługiwali jako diakoni, księża czy biskupi anglikańscy spełniają wymagania stawiane przez prawo kanoniczne oraz nie mają innych przeszkód prawnych mogą być przez ordynariusza zaakceptowani jako kandydaci do Sakramentu Święceń w Kościele katolickim. W przypadku duchownych żonatych należy przestrzegać norm zawartych w encyklice Pawła VI Sacerdotalis coelibatus, n. 42 oraz w innych dokumentach Stolicy Apostolskiej. Duchowni nieżonaci muszą poddać się normie celibatu kapłańskiego zgodnie z kanonem 277§1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
§2. Ordynariusz przestrzegając w pełni dyscypliny celibatu duchowieństwa w Kościele łacińskim z zasady dopuszczać będzie do święceń kapłańskich jedynie celibatariuszy. Może też zwrócić się do Biskupa Rzymu, by zezwolił na udzielenie święceń kapłańskich mężczyznom żonatym, jako odstępstwa od kanonu 277§1 KPK. Ma to się dziać rozpatrując każdy przypadek indywidualnie, zgodnie z obiektywnymi kryteriami zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską.
Kard. Levada zaznacza, że artykuł ten należy rozumieć jako spójny z bieżącą praktyką Kościoła, zgodnie z którą żonaci byli duchowni anglikańscy mogą zostać dopuszczeni do posługi kapłańskiej w Kościele katolickim na podstawie indywidualnych procedur. Jeśli chodzi o przyszłych seminarzystów, możliwość składania próśb o zwolnienie z reguły celibatu rozważana była jedynie spekulatywnie. Z tego względu obiektywne kryteria dotyczące takiej możliwości (np. żonaci klerycy przygotowujący się już do kapłaństwa) powinny wypracowywać wspólnie ordynariaty personalne i poszczególne konferencje episkopatów, a następnie przedkładać je do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską.
Jak informuje rzecznik Watykanu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary twierdzi, iż praca techniczna nad konstytucją apostolską zostanie zakończona do końca przyszłego tygodnia.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.