Watykan: instrukcja o Mszy św. ”trydenckiej” w pierwszej dekadzie maja

2011-04-06 00:00:00
Watykan: instrukcja o Mszy św. ”trydenckiej” w pierwszej dekadzie maja

Instrukcja Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” o realizacji motu proprio Summorum Pontificum zostanie opublikowana w pierwszej dekadzie maja – twierdzi w swym internetowym blogu watykanista Andrea Tornielli. Jak wiadomo ten dokument Benedykta XVI z 7 lipca 2007 dotyczy możliwości sprawowania Mszy św. w języku łacińskim, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Według informacji Tornellego instrukcja będzie nosiła datę 30 kwietnia, kiedy obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Piusa V, papieża który zaaprobował tzw. Mszał trydencki. Powodem pewnego opóźnienia są spóźnienia tłumaczeń. Pomimo, że ukończono już jego przekład z włoskiego na łacinę, nadal trzeba poczekać na tłumaczenia na inne języki nowożytne. Poszczególne episkopaty mają otrzymać tekst łaciński i przekład na języki swojego kraju. Nie uległ on też w ostatnim okresie jakimkolwiek modyfikacjom – zapewnia Tornielli.

Instrukcja wykonawcza zostanie podpisana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, kard. Williama Levadę.

Tornielli przypomina, że w ostatnim okresie na portalach internetowych związanych z tzw. „światem tradycjonalistycznym” pojawiły się głosy krytykujące instrukcję, zarzucając, że jest ona „rozwodnieniem” woli Ojca Świętego. Watykanista twierdzi jednak, że opinie te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jego zdaniem instrukcja ta potwierdza, że motu proprio Summorum Ponticum jest powszechnym prawem Kościoła i wszyscy są zobowiązani do jego stosowania. Stwierdza też, że należy zapewnić możliwości sprawowania Mszy św. „trydenckiej” wszędzie tam, gdzie istnieją grupy wiernych, nie precyzując, jak wiele osób powinno taką grupę tworzyć.

Przygotowywany dokument stanowi, że kandydaci do kapłaństwa powinni poznać język łaciński i sposób sprawowania Mszy św. nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Precyzuje, że „sacerdos idoneus” - kapłan który może celebrować tę liturgię – nie musi być ekspertem języka łacińskiego. Wystarczy, że potrafi czytać i rozumie, co czyta i wypowiada podczas liturgii. Jednocześnie zaznaczono, że biskupi nie mogą wydawać norm ograniczających uprawnienia zawarte w motu proprio czy zmieniające warunki, w jakich można z nich korzystać.

Tam gdzie istnieje stabilna grupa wiernych, przywiązanych do liturgii łacińskiej, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego może być również sprawowane Triduum Paschalne. Natomiast członkowie zakonów mogą sprawować liturgię we właściwych swojej rodzinie zakonnej rytach w języku łacińskim, tak jak miało to miejsce przed reformą z roku 1970.

Włoski watykanista przypomina, że Papieska Komisja Ecclesia Dei od dwóch lat powiązana jest z Kongregacją Nauki Wiary, a jej zadaniem jest rozstrzyganie w imieniu papieża otwartych kwestii i nieporozumień.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.