Watykan: o statucie duchownych Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X

2009-06-17 00:00:00
Watykan: o statucie duchownych Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X

Stolica Apostolska stwierdziła, że planowane na koniec czerwca święcenia kapłańskie w Bractwie św. Piusa X nadal należy uznać za nieprawomocne. Równocześnie zachęciła lefebrystów do cierpliwego wyjaśnienia wszystkich zagadnień doktrynalnych i dyscyplinarnych w ramach mających się zacząć niebawem ich rozmów z Watykanem.

W komunikacie ogłoszonym 17 czerwca przez watykańskie Biuro Prasowe, przypomniano treść listu Benedykta XVI do biskupów w sprawie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X z 10 marca br. Stwierdzono w nim m.in., że „dopóki Bractwo nie ma w Kościele statusu kanonicznego, także zrzeszeni w nim duchowni nie pełnią prawomocnie posługi w Kościele...". Papież zaznaczył ponadto, że "dopóki nie zostaną wyjaśnione sprawy dotyczące doktryny, Bractwo nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni ... nie pełnią prawomocnie jakiejkolwiek posługi w Kościele”.

Równocześnie przypomniano, że w tym samym liście papież zapowiedział zamiar opracowania nowego statusu Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, która ma być odtąd powiązana z Kongregacją Nauki Wiary. "Istnieją powody, by przypuszczać, że nastąpi to niebawem. Stanowi to przesłankę do podjęcia dialogu z kierownictwem Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w celu wyjaśnienia zagadnień doktrynalnych a w konsekwencji także dyscyplinarnych, które nadal pozostają otwarte" – czytamy w watykańskim komunikacie.

Jak poinformował rzecznik niemieckiego dystryktu Bractwa Andreas Steiner, 5 czerwca wizytę w Watykanie złożył przełożony generalny tego zgromadzenia, bp Bernard Fellay.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...