Watykan: Ojciec Święty wraca do tradycyjnych form udzielania Komunii Św.
2008-06-27 00:00:00
Papież Benedykt XVI będzie udzielać Komunii tylko do ust i wyłącznie klęczącym wiernym – informuje wiara.pl za „Gazetą Wyborczą”. – Taka forma lepiej pomaga wejść w tajemnicę sakramentu – tłumaczy mistrz papieskich ceremonii ks. Guido Marini.
W wywiadzie dla watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano" prał. Marini podkreślił, że forma ta obowiązuje w całym Kościele, a postawa stojąca i przyjmowanie na rękę odbywa się na mocy indultu Stolicy Apostolskiej. Zdaniem prał. Mariniego, przyjmując Eucharystię do ust i na klęcząco, jaśniej wyrażamy prawdę o realnej obecności Chrystusa w Sakramencie Ołtarza, pogłębiamy pobożność i poczucie misterium.
Kard. Joseph Ratzinger jeszcze przed wyborem na papieża w 2005 r. postulował odnowienie katolickiej liturgii poprzez powrót do niektórych tradycyjnych form oraz obrzędów sprzed reform rozpoczętych po Soborze Watykańskim II. Zdaniem papieża tradycyjne obrzędy mogą pomóc w przywróceniu poczucia mistycznej tajemnicy i zapobiec "zeświecczeniu liturgii", którego skutkiem ma być zapominanie, że Msza to nie tylko zgromadzenie wiernych, lecz także powtórzenie ofiary Chrystusa na krzyżu.
Włoskie media już od kilku tygodni podkreślały, że papież całkowicie porzucił praktykę udzielania komunii na rękę stojącym wiernym podczas Mszy papieskich.
Według obserwatorów Benedykt XVI pozbył się też z watykańskich urzędów odpowiedzialnych za liturgię "eksperymentatorów", którzy za czasów Jana Pawła II zezwalali na indiańskie tańce lub afrykańskie śpiewy podczas papieskich Mszy.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.