Watykan: radykalni aktywiści ”Wir sind Kirche” znajdą się poza Kościołem?
2009-05-27 00:00:00
Aktywiści działającego w Austrii i Niemczech ruchu „Wir sind Kirche” (Jesteśmy Kościołem) mogą być wykluczani z Kościoła. Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej w dekrecie sygnowanym datą 14 marca, cytowanym przez niemiecką agencję informacyjną KNA, stwierdza, że biskupi mają prawo wykluczać ze wspólnoty Kościelnej tych wszystkich członków ruchu, którzy oficjalnie protestują przeciwko papieżowi, biskupom, kościelnemu nauczaniu, gdyż są oni „niezdolni być członkami kościelnych rad”. Decyzja o wykluczeniu z Kościoła leży w gestii biskupa diecezjalnego.
Jak poinformowała KNA, wyrok Trybunału kończy toczący się od kilku lat wewnątrzkościelny spór prawny, który rozgorzał po tym jak przewodniczący rady diecezjalnej w Ratyzbonie Fritz Wallner wytoczył proces miejscowemu ordynariuszowi bp. Gerhardowi Müllerowi. W 2005 r. hierarcha wydał rozporządzenie w sprawie zasad pracy świeckich w diecezji, co spotkało się ze sprzeciwem części laikatu. Podczas kilku protestów przeciwko biskupowi Wallner występował z aktywistami "Wir sind Kirche".
Watykańskie pismo przypomina także inny dokument watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, skierowany do niemieckich biskupów w 1996 r., w którym zwraca się uwagę, że żądanie akcji pod nazwą "Kirchenvolksbegehren" (wyrażenie woli ludu Bożego) „w części jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła i otwarcie przeciwstawia się kościelnemu porządkowi". "Jej zwolennicy przyczyniają się do rozłamu między ludem Bożym a kierownictwem Kościoła. Model Kościoła proponowany przez "Wir sind Kirche" jest nie do pogodzenia z obowiązującym modelem Kościoła” - agencja przytacza treść dokumentu z 1996 r.
Ruch "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem) zainicjował wiosną 1995 r. nauczyciel religii w gimnazjum w Innsbrucku, dr Thomas Plankensteiner. Oprócz Austrii organizacja zdobyła zwolenników w Niemczech i w innych krajach. Jej członkowie domagają się m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży, równouprawnienia kobiet w Kościele oraz większego zakresu współdecydowania świeckich w sprawach Kościoła.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.