Watykan: rząd Irlandii atakując Kościół odwraca uwagę od kryzysu

2011-08-01 00:00:00
Watykan: rząd Irlandii atakując Kościół odwraca uwagę od kryzysu


Urzędnicy watykańscy oskarżają irlandzkiego premiera Enda Kenny o to, że atakując przesadnie Kościół, szef rządu odwraca uwagę od kryzysu gospodarczego w kraju. 

W ub. piątek Watykan odwołał swego ambasadora abp Giuseppe Leanza z Irlandii. Stolica Apostolska podjęła taką decyzję po surowej krytyce ze strony irlandzkiego parlamentu, dotyczącej tuszowania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele katolickim w Irlandii. O tej decyzji poinformował zastępca rzecznika Watykanu o. Ciro Benedettini. Agencje podkreślają, że to krok bez precedensu ze strony Stolicy Apostolskiej.

Wezwanie nuncjusza ma związek z publikacją 13 lipca raportu na temat nadużyć seksualnych w diecezji Cloyne oraz reakcją, jakie on wywołał. W przyjętej 21 lipca rezolucji irlandzki parlament zarzucił Watykanowi, że zachęcał katolickich biskupów, by nie informowali policji o księżach podejrzanych o molestowanie. Premier Enda Kenny mówił na forum parlamentu, że hierarchowie Kościoła starali się wielokrotnie ratować swoje instytucje kosztem dzieci oraz "przeprowadzać rozbiór i analizę" każdego doniesienia o tuszowaniu przez Kościół przestępstw "świdrującym okiem kanonicznego prawnika".

Irlandzki szef rządu oskarżył także Stolicę Apostolską o ingerencję w suwerenne prawa Republiki Irlandzkiej, a minister sprawiedliwości wraz z innymi członkami rządu zapowiedział wprowadzenie regulacji, które pozwolą na uwięzienie duchownych, jeśli ci nie zgodzą się ujawnić istotnych dla śledztwa informacji usłyszanych w konfesjonale.

Reakcja rządu oraz mediów w Irlandii zaalarmowała Watykan. Ojciec Ciro Benedettini, rzecznik Stolicy Apostolskiej, wyraził "zdziwienie i rozczarowanie pewną nadmierną reakcją", która wywołała oburzenie w Watykanie. Zdaniem wielu duchownych reakcja taka wynika z pobudek politycznych.

Jeden z wysokich rangą duchownych powiedział gazecie "The Daily Telegraph", że rząd irlandzki, który oficjalnie jest bankrutem i korzysta z kontrowersyjnej pomocy MFW oraz UE, stara się odwrócić uwagę opinii publicznej od wewnętrznych problemów gospodarczych.

Niektórzy duchowni irlandzcy nie szczędzą słów krytyki pod adresem premiera. W artykule zatytułowanym "Heil Herr Kenny", ks. Thomas Daly, kapłan w hrabstwie Louth, porównał irlandzkiego premiera do nazistów. "Ostatnim europejskim przywódcą, który z taką butą atakował Papieża był bezwzględny dyktator niemiecki Adolf Hitler" - napisał w biuletynie parafialnym, który ukazał sie w miniony weekend.

Źródło: „The Daily Telegraph”, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.