Watykan: tylko chrzest udzielany w imię Trójcy Świętej jest ważny

2008-02-29 00:00:00

Tylko chrzest, udzielany w imię Trójcy Świętej, a więc z wymienieniem imion trzech Osób Boskich, jest ważny w Kościele katolickim. Przypomniała o tym i potwierdziła to Kongregacja Nauki Wiary w ogłoszonej 29 lutego w Watykanie „Nowej odpowiedzi na temat ważności chrztu”. Dotyczy ona dwóch pytań kierowanych do tego urzędu watykańskiego, czy ważne są chrzty udzielane z wypowiedzeniem takich tytułów Boga jak Stwórca, Odkupiciel, Wyzwoliciel czy Uświęciciel, zamiast imion Trójcy Świętej. Kongregacja oświadczyła, że taki chrzest jest nieważny a osoby ochrzczone w ten sposób winny być ochrzczone jeszcze raz, przy użyciu formuły trynitarnej.

Dokument przypomina na wstępie, że chrzest „stanowi jeden z najcenniejszych darów, jakim Pan Jezus wzbogacił swój Kościół”, gdyż dzięki niemu człowiek wyzwala się z grzechu i odrodzony jako dziecko Boże staje się członkiem Chrystusa i Kościoła. Dlatego od najdawniejszych czasów chrześcijanie przywiązywali wielką wagę do udzielania tego sakramentu, aby było to całkowicie zgodne z wolą samego Chrystusa.

Kongregacja podkreśliła, że dwa skierowane do niej pytania w języku angielskim, jakkolwiek dotyczą środowiska anglojęzycznego, mają szerszy wymiar i są bardzo ważne, „gdyż w grę wchodzi zbawienie osób, dla których prosi się o chrzest”. Kościół nie może więc „tolerować szerzenia się takich wyrażeń, które unieważniają udzielenie prawdziwego chrztu”.

Sakrament ten, udzielany w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, jest zgodny z nakazem Jezusa, który polecił używać takiej formuły. Urząd Nauczycielski nauczał tego niezmiennie przez całe stulecia, a „Nowa odpowiedź...” z bardzo bogatego zestawu dokumentów na ten temat wymienia jedynie kilka najważniejszych tekstów, począwszy od IV wieku a kończąc na dekrecie Soboru Trydenckiego z 1547 r. Przytoczono również niektóre wypowiedzi św. Tomasza z Akwinu i Katechizmu Kościoła Katolickiego z 1992 r.

Według Kongregacji, oboczności wobec trynitarnej formuły chrzcielnej, mają swoje źródło w tzw. teologii feministycznej, która m.in. unika wymieniania słów Ojca i Syna, uważając je za zmaskulinizowane. „Tego rodzaju odmiany [tekstu] podważają jednak wiarę w Trójcę Świętą” – stwierdza „Nowa odpowiedź...”.

Dokument bardzo mocno podkreśla, że wszystkie trzy Osoby Boskie mają równy udział w dziele stworzenia, odkupienia a „cała ekonomia Boża jest ich wspólnym dziełem”, choć jednocześnie np. imię Odkupiciela przysługuje Chrystusowi jako człowiekowi, „gdyż w swym człowieczeństwie cierpiał i umarł na krzyżu”.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.