Watykan: zakaz pracy dydaktycznej dla amerykańskiego jezuity

2009-01-13 00:00:00

Kongregacja Nauki Wiary zakazała amerykańskiemu teologowi, Rogerowi Haightowi SI nauczania i publikowania prac teologicznych. Stolica Apostolska zarzuca jezuicie krytykowanie i podważanie nauki katolickiej odnośnie do bóstwa Chrystusa, Trójcy Świętej, roli Kościoła i zagadnień dotyczących zbawienia człowieka.

Zakon jezuitów potwierdził informacje o restrykcjach nałożonych na ks. Haighta, zaznaczając, że watykański proces jeszcze się toczy i nie ogłoszono ostatecznego orzeczenia.

W wydanym w roku 2005 zawiadomieniu o wszczęciu postępowania Kongregacja Nauki Wiary wskazała na poważne błędy doktrynalne w wydanej w roku 2000 książce amerykańskiego teologa: „Jesus: Symbol of God”. Wydała mu w związku z tym zakaz nauczania teologii katolickiej. Władze zakonu zinterpretowały tę decyzję jako zakaz nauczania jedynie na uczelniach kościelnych. W związku z czym ks. Haight pracował ostatnio w międzywyznaniowym Union Theological Seminary w Nowym Jorku.

Niedawna decyzja Stolicy Apostolskiej oznacza zakaz wszelkiej pracy dydaktycznej. Jak zaznaczył w wypowiedzi dla agencji CNA przedstawiciel nowojorskiej prowincji jezuitów ks. Haight planuje podporządkowanie się w pełni tym decyzjom. – W sprawie toczącej się w Kongregacji Nauki Wiary współpracuje on z centralnymi władzami zakonu – oświadczył socjusz nowojorskiego prowincjała.

Źródło: KAI
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!