Watykan krytykuje promowanie przez ONZ tzw. bezpiecznej aborcji

2011-09-16 00:00:00
Watykan krytykuje promowanie przez ONZ tzw. bezpiecznej aborcji


Przeciwko promowaniu przez ONZ tzw. bezpiecznej aborcji zaprotestował na forum Rady Praw Człowieka ONZ abp Silvano Tomasi. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Narodów Zjednoczonych w Genewie zabrał wczoraj głos podczas debaty nad raportem na temat zapobiegania śmierci kobiet ciężarnych.

Abp Tomasi zaznaczył, że Stolica Apostolska jest zdecydowanie przeciwna lansowaniu „ułatwionego dostępu do antykoncepcji i planowania rodziny” oraz tzw. bezpiecznych aborcji. Kościół opowiada się za zapewnieniem rodzicom wolności, aby mogli odpowiedzialnie, wolni od przymusu społecznego czy prawnego decydować o liczbie dzieci, które chcą przyjąć. Natomiast rolą władz jest zapewnienie im warunków społecznych, umożliwiających podejmowanie decyzji przed Bogiem, samymi sobą, społeczeństwem a także w zgodzie z obiektywnym ładem moralnym.

„Jesteśmy przekonani, że aborcja, która niszczy istniejące ludzkie życie nigdy nie jest metodą, którą można przyjąć w planowaniu rodziny. Dlatego uważamy, że całkowicie nie do przyjęcia jest lansowanie przez dyskutowany obecnie raport, a w sposób jeszcze wyraźniejszy przez ONZ-owską «Globalną Strategię na rzecz Zdrowia Kobiety i Dziecka» tzw. bezpiecznej aborcji” – stwierdził watykański dyplomata.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przypomniał w Genewie, że kobiety w Afryce umierają głównie z powodu nadciśnienia, trudności w porodzie, krwotoków, sepsy i infekcji oraz chorób związanych z wirusem HIV. Domagał się skierowania środków na zapobieganie właśnie tym chorobom i zabiegi ratujące życie a nie na promowanie antykoncepcji i aborcji.

Zdaniem abp. Tomasiego wspólnota międzynarodowa czyni zbyt mało, żeby zapobiec co roku śmierci 350 tys. kobiet ciężarnych i rodzących. Podkreślił, że każda kobieta ma tę samą godność jak mężczyzna, ma szczególne miejsce w społeczeństwie i powołanie, które choć różne od roli mężczyzny ma charakter komplementarny i jest równie wartościowe jak powołanie mężczyzny.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.