Watykan nie zaakceptował rozwiedzionego ambasadora
2008-01-31 00:00:00
Watykan nie chce zaakceptować kandydatury nowego ambasadora Argentyny, gdyż jest on rozwiedziony. O kryzysie dyplomatycznym między Stolicą Apostolską a Buenos Aires pisze włoski dziennik „La Repubblica”, powołując się na prasę argentyńską – informuje onet.pl.
Nominowany w połowie grudnia na ambasadora Argentyny przy Stolicy Apostolskiej Alberto Iribarne nie doczekał się odpowiedzi Watykanu. Zachowywanie przez dyplomację watykańską milczenia w tej sprawie jest interpretowane jako brak akceptacji jego kandydatury.
Zgodnie z niepisaną zasadą, by uniknąć kłopotliwej sytuacji, większość krajów unika mianowania ambasadorami przy Watykanie dyplomatów rozwiedzionych lub w separacji. Wprawdzie argentyński MSZ broniąc kandydatury Iribarne powołuje się na fakt, że obecnie aż trzech ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej (Meksyku, Kuby i Szwajcarii) jest rozwiedzionych, ale, jak się zauważa, dyplomaci ci przybyli do Rzymu jeszcze przed wyborem Benedykta XVI, a obecny impas na linii Watykan - Argentyna może być rezultatem bardziej sztywnego i konserwatywnego stanowiska obecnego papieża – czytamy na portalu onet.pl.
Najgłośniejszy przypadek obyczajowy w korpusie dyplomatycznym, akredytowanym przy Watykanie miał miejsce w 1987 roku: po dwóch latach „próby sił” ambasador Hiszpanii musiał opuścić stanowisko, ponieważ był w trakcie rozwodu i związał się z inną kobietą.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.