Watykan odpowiada na ”sugestie” kanclerz Niemiec
2009-02-04 00:00:00
Do nagonki na Ojca Świętego Benedykta XVI przyłączyła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odnosząc się do nagłośnionej sprawy wypowiedzi bp. Wiliamsona na temat przeznaczenia krematoriów w niemieckich obozach śmierci stwierdziła, że papież i Watykan powinni jasno i wyraźnie oświadczyć, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca.
– Chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne. Moim zdaniem takie wystarczające wyjaśnienie jeszcze nie nastąpiło – dodała Merkel.
Kanclerz Niemiec odpowiedział rzecznik watykański. Papież nie mógł bardziej jednoznacznie potępić negacjonizmu – oświadczył ks. Federico Lombardi. Przypomniał, że na temat Holokaustu papież wypowiedział się jasno w synagodze w Kolonii 19 sierpnia 2005 r., w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. i podczas audiencji generalnej po powrocie z Polski, 31 maja tegoż roku, a ostatnio 28 stycznia w czasie audiencji w Watykanie.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przytoczył słowa Benedykta XVI: „Ponawiając serdecznie moja pełną i nie podlegającą dyskusji solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą złam, kiedy zdobywa ono serce człowieka. Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją bądź redukcjonizmem”.
„Potępienie deklaracji negujących Holokaust nie mogło być bardziej jednoznaczne, z kontekstu zaś wynika, że odnosiło sie ono także do stanowiska bp. Williamsona i wszystkich analogicznych stanowisk” – dodał ks. Lombardi.
Przypomniał na koniec, że także podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież wyjaśnił cel uchylenia ekskomuniki, „który nie ma nic wspólnego z uznaniem stanowiska negującego Holokaust, które właśnie wyraźnie potępił”.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.