Watykan skrytykował redakcję największego pisma katolickiego we Włoszech
2008-08-18 00:00:00
Z niespodziewaną krytyką pod adresem znanego włoskiego tygodnika katolickiego „Famiglia cristiana” wystąpił rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Zarzucił on kierownictwu największego pod względem nakładu pisma katolickiego we Włoszech zbyt surową ocenę polityki obecnego rządu Silvio Berlusconiego wobec imigrantów-Cyganów. Podkreślił, że ukazujące się od kilku tygodni na łamach pisma artykuły redakcyjne nie odzwierciedlają stanowiska ani Stolicy Apostolskiej, ani Włoskiej Konferencji Biskupiej.
Od końca czerwca br. „Famiglia cristiana” zamieszcza artykuły, krytykujące posunięcia władz, zmierzające do ograniczenia nielegalnej imigracji, zwłaszcza cygańskiej, do Włoch. Również w najnowszym numerze pisma Beppe Del Colle ostro potępił niektóre z tych planów. Przewidują one m.in. patrole wojskowe w niektórych miastach, pobieranie odcisków palców od dzieci imigrantów itp. Zdaniem autora, są to działania „nieprzyzwoite” i „rasistowskie”. Potępił on również zbyt słabe, jego zdaniem, reakcje na te i podobne im środki, podejmowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i walki z nielegalnymi imigrantami.
Del Colle zwrócił również uwagę na zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego z powodu projektów nowych przepisów i zacytował słowa jezuickiego pisma francuskiego „Esprit” o „niewiarygodnie twardym tonie Włochów” wobec Cyganów i Rumunów. „Mamy nadzieję, że nigdy już nie dojdzie do lęków o odradzanie się u nas nowej formy faszyzmu” – napisał włoski publicysta katolicki.
Dla wzmocnienia wagi swej argumentacji redakcja opatrzyła „wstępniak” znanym zdjęciem dziecka żydowskiego z obławy w Getcie warszawskim w latach II wojny światowej. Miała to być również odpowiedź pisma na oskarżenia o „katokomunizm”, wysunięte przeciw niemu przez podsekretarza stanu w rządzie Carlo Giovanardiego.
Na zarzuty te odpowiedzieli dwaj ministrowie w gabinecie Berlusconiego. Zdaniem Giovanardiego, to autor artykułu jest faszystą „ze swoją postawą pałkarza”. Minister kultury Sandro Bondi potępił „niewiarygodnie nierozważny i nieodpowiedzialny ton” pisma. „Ten język ideologiczny, będący językiem lewicy, został zdecydowanie odrzucony przez obywateli” w czasie kwietniowych wyborów do parlamentu – dodał polityk.
14 sierpnia rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej odciął się od stanowiska należącego do paulistów tygodnika. W zwięzłym oświadczeniu ks. Lombardi stwierdził, że choć „Famiglia cristiana” jest liczącym się w świecie pismem katolickim, to w swej krytyce pod adresem rządu i innych polityków nie wyraża ona stanowiska Kościoła.
Watykan, który nie szczędził krytyki pod adresem centrolewicowego rządu Romano Prodiego, przyjął postawę bardziej umiarkowaną wobec koalicji centroprawicowej obecnego rządu Berlusconiego. Również Benedykt XVI w przemówieniu do premiera Włoch, którego przyjął na audiencji 6 czerwca, gratulował mu „nowego klimatu, budzącego więcej zaufania i bardziej konstruktywnego”.
Komentatorzy zwracają uwagę, że „Famiglia cristiana” niedawno popierała filozofa Paolo Floresa D’Arcais, dyrektora świeckiego pisma „MicroMega”, które współorganizowało manifestację antyrządową 8 lipca w Rzymie. Według włoskiego tygodnika katolickiego, „było to minimum tego, co należało zrobić”. Wyrażono przy tym ubolewanie, że opozycja jest bierna w obecnej sytuacji.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.