Watykan upomina Kościół w RPA za namaszczanie ”olejem radości”

2008-10-23 00:00:00

Namaszczanie dokonywane przez świeckich jest sprzeczne z prawem kanonicznym – przypomniała biskupom RPA Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Napomnienie i prośba o wyjaśnienie są reakcją dykasterii na doniesienia dotyczące udzielania przez świeckich i diakonów w RPA namaszczania „olejem radości” – poinformowała agencja CISA.

„Dowiedzieliśmy się, że wierni zostają często namaszczani podczas tzw. «posługi uzdrowienia» przez diakonów, a nawet posługujących świeckich” – czytamy w liście sekretarza kongregacji abp. Alberta Ranjitha do przewodniczącego tamtejszej konferencji biskupów kard. Wilfrida Napiera. Używają oni „tzw. «oleju radości», który uważany jest za «sakramentalny»” – dodaje hierarcha.

Sekretarz dykasterii przypomniał, że prawo kanoniczne zabrania udzielania sakramentu chorych komukolwiek, kto nie jest księdzem i że poza olejem chorych jedynymi świętymi olejami są Święte Krzyżmo oraz olej do namaszczania katechumenów. „Używanie jakichkolwiek innych olejów lub jakiekolwiek inne «namaszczanie» poza określonymi w zaaprobowanych księgach liturgicznych należy uważać za zabronione i podlegające karom kościelnym” – wskazał abp Ranjith.

W imieniu Kongregacji hierarcha poprosił kard. Napiera, by uświadomił w tej kwestii biskupów RPA, dzięki czemu przywrócone zostaną „właściwa katecheza i dyscyplina sakramentów tam, gdzie ich brakuje”. Dodał, że dykasteria będzie wdzięczna za „krótkie wyjaśnienie nt. bieżącej sytuacji w Południowej Afryce w tej kwestii”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.