Watykan zaangażował się w poszukiwanie pokojowego rozwiązania kryzysu w Syrii

2012-02-24 00:00:00
Watykan zaangażował się w poszukiwanie pokojowego rozwiązania kryzysu w Syrii


Stolica Apostolska została zaproszona do udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 50 krajów świata, odbywającym się w Tunezji pod hasłem „Przyjaciele Syrii”. Inicjatorem spotkania było tunezyjskie MSZ. Z ramienia Watykanu wziął w nim udział jako obserwator abp Michael Fitzgerald, nuncjusz w Egipcie i przy Lidze Państw Arabskich.

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SI poinformował, że Stolica Apostolska uczestniczy w spotkaniu w charakterze obserwatora, a jej udział wypływa z troski i solidarności Stolicy Apostolskiej z całym narodem syryjskim oraz jej zainteresowaniem dobrem całego społeczeństwa a także Bliskiego Wschodu, który potrzebuje pokoju i stabilności. Rzecznik Watykanu przypomniał apel Ojca Świętego Benedykta XVI, jaki został wystosowany 12 lutego podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”. Papież wezwał wówczas do położenia kresu przemocy i przelewowi krwi. Zachęcił też władze polityczne w Syrii, aby stawiały na drogę dialogu, pojednania i zaangażowania na rzecz pokoju.

Zdaniem ks. Lombardi, możliwe jest, że podczas spotkania przedstawiciele Zachodu oraz krajów arabskich zażądają od sił syryjskich natychmiastowego zawieszenie broni i umożliwienia, by pomoc humanitarna dotarła do obszarów najbardziej dotkniętych kryzysem. Goszcząca spotkanie Tunezja jest przeciwna wszelkiej zewnętrznej interwencji wojskowej.

Źródło: KAI, Radio Watykańskie

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!