Wbrew opinii obywateli, sąd uznał związki osób tej samej płci

2011-05-09 00:00:00
Wbrew opinii obywateli, sąd uznał związki osób tej samej płci


5 maja br. brazylijski Sąd Najwyższy, w precedensowej sprawie wniesionej przez stan Rio de Janeiro, powołując się na prawo krajowe orzekł, że „stabilne związki osób tej samej płci” muszą być uznawane przez władze państwowe tak samo, jak uznaje się „stabilne związki heteroseksualne”. Dzięki tej decyzji, homoseksualiści zyskali dostęp do wszystkich przywilejów, jakie przysługują związkom cywilnym osób heteroseksualnych. Za uznaniem związków jednopłciowych opowiedziało się dziesięciu sędziów. Tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Brazylijska konstytucja stanowi, że tzw. stabilne związki odpowiadają znanym w krajach anglojęzycznych „związkom cywilnym”, tworzonym przez mężczyznę i kobietę, którzy mieszkają razem. Tego typu pary mają dostęp do ponad stu przywilejów, przysługujących małżeństwom.

Przewodniczący składu sędziowskiego, Carlos Ayres Britto w uzasadnieniu decyzji powołał się na zakaz dyskryminacji ze względu na płeć oraz wolność słowa, która zdaniem sądu, pozwala także na „wybór rodzaju zachowania seksualnego”. Sędzia Britto stwierdził, że skoro konstytucja krajowa nie zakazuje stosunków homoseksualnych, to należy domniemywać, że zezwala także na związki homoseksualne.

"Skoro brazylijskie ustawodawstwo nie zakazuje związków gejów, wobec tego są one automatycznie dopuszczalne, a ponieważ związki homoseksualne są dopuszczalne, w takim razie partnerzy z tego typu związków, powinni mieć zagwarantowane takie same prawa, jak partnerzy ze stabilnych związków heteroseksualnych" – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Maria Berenice Dias, wiceprezes brazylijskiego Instytut Prawa Rodzinnego, potwierdziła, że wskutek tej decyzji, pary osób tej samej płci zyskają dostęp do 121 praw i korzyści, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla osób heteroseksualnych, pozostających w stabilnych związkach.

Precedensowe orzeczenie SN daje parom homoseksualnym m.in. silniejszą podstawę prawną do ubiegania się o adopcję dzieci, a także prawo do świadczeń emerytalnych dla partnera, prawo dziedziczenia majątku po zmarłym partnerze oraz prawo do ulg podatkowych. Przyznaje także prawo do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego, a nawet pozwala na wzięcie urlopu z tytułu zawarcia związku homoseksualnego itp.  

Krytycy decyzji SN podkreślają, że pederastom udało się zalegalizować związki w wyniku decyzji sędziowskiej, a nie w wyniku głosowania w parlamencie. Od lat bowiem aktywiści homoseksualni wraz z niektórymi politykami bezskutecznie zabiegali o to, by Kongres Narodowy przyjął ustawę, uznającą związki jednopłciowe. 

Przeciwni legalizacji tego typu związków są obywatele. Aż 60 proc, Brazylijczyków deklaruje, że nie akceptuje związków pederastów i lesbijek.

Jeszcze w kwietniu br., przed podjęciem decyzji przez SN, działacz pro-rodzinny ks. Luiz Lodi da Cruz przestrzegał: „Jeśli Kongres Narodowy złożony z przedstawicieli narodu odmówi przyjęcia ustawy, która pozwala na aborcję, czy zawieranie związków cywilnych, związków rejestrowanych, albo małżeństw osób tej samej płci...wówczas lobbyści odwołają się do wymiaru sprawiedliwości, by zastąpił on prawodawcę”.

Agencja Reuters komentując to wydarzenie, podkreśliła, że precedens ma wymowne znaczenie. W końcu, Brazylia to kraj, w którym spośród 190 mln obywateli, 140 mln stanowią katolicy.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.