Według socjologów Polacy są przywiązani do rodziny i ochrony życia

2008-04-03 00:00:00

Głoszone przez Jana Pawła II przywiązanie do rodziny, dzieci i ochrony życia są dla Polaków wciąż bardzo ważne. Stabilność tej postawy cieszy - uznali socjologowie podczas prezentacji raportu „Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II”, która odbyła się wczoraj w Pałacu Staszica w Warszawie.

Z raportu wynika m.in., że sprawami najważniejszym dla Polaków - niezależnie od spadającego wskaźnika dzietności polskich kobiet i rosnącej liczby rozwodów - pozostają rodzina (88 proc.) i dzieci (74 proc.). Tej supremacji wspólnoty rodzinnej towarzyszy wysoka pozycja pracy (58 proc.), przyjaciół i znajomych (47 proc.) oraz religii (41 proc.). Na czele spraw nieważnych znalazła się polityka, za nieco mniej ważne uznajemy karierę i sukces.

Badanie zostało przygotowane przez zespół badaczy skupionych wokół Centrum Myśli Jana Pawła II, a zrealizowany przez OBOP w dniach 26 września – 4 października 2007. Dane zebrano na 1000-osobowej grupie Polaków w wieku co najmniej 15 lat.

Zdaniem prof. Elżbieta Firlit, socjolog ze Szkoły Głównej Handlowej, takie wyniki w odniesieniu do dziedzictwa Jana Pawła II nie mogą zaskakiwać, są bowiem odzwierciedleniem tradycyjnego przywiązania Polaków do wartości społecznych istniejących w kontekście polskiej kultury narodowej. – Taka stabilność hierarchii życiowych jest charakterystyczny dla Polaków i odnotowywany przez socjologów od kilkudziesięciu lat – dodała.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.