Węgry: klęska postkomunistów w wyborach

2010-04-13 00:00:00

Centroprawicowy Fidesz zdobył według wstępnych danych aż 206 z 386 mandatów w węgierskim parlamencie – informuje portal Fronda.pl. Rządząca przez 8 lat postkomunistyczna lewica uzyskała ledwie ok. 19 proc. poparcia.

Według węgierskiej dziennikarki i tłumaczki Orsolyi Kovacs, która specjalnie dla portalu Fronda.pl komentuje ten przełom, wynik wyborów nie był dla nikogo zaskoczeniem. Największą niespodzianką był wynik „zielonej” partii „Polityka Może Być Inna”, która otrzymała ponad 7 proc. głosów. Fidesz Victora Orbana ma duże szanse na większość konstytucyjną, z kolei rządząca dotychczas Partia Socjalistyczna, wbrew swoim wcześniejszym obawom, uzyskała jednak więcej głosów niż radykalny Jobbik.

Nie wiadomo, jak wielka będzie ostatecznie większość Fideszu, gdyż Węgrów czeka jeszcze druga tura wyborów. Jednak odbędzie się ona jedynie w 57 okręgach wyborczych, czyli tych, w których kandydaci nie uzyskali większości.

Węgrzy mają dość afer korupcyjnych, które miały miejsce za poprzedniego rządu, chcą także, by Orban wyciągnął ich z kryzysu finansowego – tłumaczy Orsolya Kovacs. Jej zdaniem, jeśli mu się to uda i jego rządy będą konstruktywne, to poparcie na pewno nie wzrośnie partii Jobbik, czego obawiają się zachodni komentatorzy.

Kovacs zauważa, że po tych wyborach scena polityczna na Węgrzech zmieniła się nie do poznania. W parlamencie nie są już reprezentowane socliberalny Związek Wolnych Demokratów i Węgierskie Forum Demokratyczne, które były głównymi aktorami w węgierskiej transformacji. Jednak te partie ostatnimi czasy mocno się skompromitowały.

Wybory na Węgrzech odbyły się 11 kwietnia, w dzień po tragedii lotniczej pod Smoleńskiem. Wszyscy Węgrzy są wstrząśnięci tą sytuacją, pod pomnikiem gen. Bema w Budapeszcie zebrały się tysiące, głównie młodych ludzi. Modlą się i zostawiają świeczki. Zakładają także grupy na Facebooku, wyrażające swoje współczucie dla Polaków – informuje Fronda.pl.

Źródło: Fronda.pl, Orsolya Kovacs
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.