Węgry: klęska postkomunistów w wyborach

2010-04-13 00:00:00

Centroprawicowy Fidesz zdobył według wstępnych danych aż 206 z 386 mandatów w węgierskim parlamencie – informuje portal Fronda.pl. Rządząca przez 8 lat postkomunistyczna lewica uzyskała ledwie ok. 19 proc. poparcia.

Według węgierskiej dziennikarki i tłumaczki Orsolyi Kovacs, która specjalnie dla portalu Fronda.pl komentuje ten przełom, wynik wyborów nie był dla nikogo zaskoczeniem. Największą niespodzianką był wynik „zielonej” partii „Polityka Może Być Inna”, która otrzymała ponad 7 proc. głosów. Fidesz Victora Orbana ma duże szanse na większość konstytucyjną, z kolei rządząca dotychczas Partia Socjalistyczna, wbrew swoim wcześniejszym obawom, uzyskała jednak więcej głosów niż radykalny Jobbik.

Nie wiadomo, jak wielka będzie ostatecznie większość Fideszu, gdyż Węgrów czeka jeszcze druga tura wyborów. Jednak odbędzie się ona jedynie w 57 okręgach wyborczych, czyli tych, w których kandydaci nie uzyskali większości.

Węgrzy mają dość afer korupcyjnych, które miały miejsce za poprzedniego rządu, chcą także, by Orban wyciągnął ich z kryzysu finansowego – tłumaczy Orsolya Kovacs. Jej zdaniem, jeśli mu się to uda i jego rządy będą konstruktywne, to poparcie na pewno nie wzrośnie partii Jobbik, czego obawiają się zachodni komentatorzy.

Kovacs zauważa, że po tych wyborach scena polityczna na Węgrzech zmieniła się nie do poznania. W parlamencie nie są już reprezentowane socliberalny Związek Wolnych Demokratów i Węgierskie Forum Demokratyczne, które były głównymi aktorami w węgierskiej transformacji. Jednak te partie ostatnimi czasy mocno się skompromitowały.

Wybory na Węgrzech odbyły się 11 kwietnia, w dzień po tragedii lotniczej pod Smoleńskiem. Wszyscy Węgrzy są wstrząśnięci tą sytuacją, pod pomnikiem gen. Bema w Budapeszcie zebrały się tysiące, głównie młodych ludzi. Modlą się i zostawiają świeczki. Zakładają także grupy na Facebooku, wyrażające swoje współczucie dla Polaków – informuje Fronda.pl.

Źródło: Fronda.pl, Orsolya Kovacs
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.