Wenezuela: episkopat skrytykował politykę edukacyjną rządu

2008-05-15 00:00:00

Walka o edukację nie jest do wygrania, albo do przegrania, bo nad wartościami i wynikającymi z nich prawami się nie głosuje. Wygranym bądź przegranym będzie całe społeczeństwo. Takiego zdania są biskupi Wenezueli – informuje Radio Watykańskie.

W specjalnym komunikacie tamtejszy episkopat wyraził zatroskanie o stan szkolnictwa i wezwał władze do szczerego, otwartego dialogu społecznego na ten temat. Dokument został wydany w związku z arbitralnym narzucaniem przez władze oświatowe tak zwanego boliwariańskiego systemu edukacyjnego.

Biskupi wenezuelscy wymienili błędy tego systemu: militaryzm, stronniczą wizję historii oraz okrojony zakres wzorców wychowawczych. Przypomnieli, że spotkało się to już z krytyką ze strony innych środowisk, w tym nauczycieli, którzy oskarżają rząd o łamanie obowiązującego prawa. Istnieją podejrzenia, że odrzucony w referendum 2 grudnia 2007 r. projekt radykalnych zmian konstytucyjnych wprowadzany jest obecnie w życie okrężnymi drogami, m.in. poprzez system edukacji.

Wenezuelski episkopat przypomina w związku z tym ogólne kryteria, jakie powinien spełniać proces wychowawczy: skoncentrowanie na osobie, uwzględnienie jej wymiaru społecznego i religijnego, a także przezwyciężanie zarówno indywidualizmu, jak i kolektywizmu. Biskupi zaznaczają, że szczególna rola wychowawcza przypada rodzinie. Państwo ma prawo i obowiązek zagwarantowania jej praw w tym zakresie – czytamy na stronach internetowych Radia Watykańskiego.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.