Wenezuela: katolicy sprzeciwiają się realizacji programu ”Socjalizm XXI wieku”

2008-09-24 00:00:00

Krajowa Rada Świeckich w Wenezueli wyraziła swój sprzeciw wobec pakietu 26 ustaw, narzuconych w sierpniu br. przez prezydenta Hugo Cháveza. Organizacja uznała, że naruszają one podstawowe prawa człowieka. Ponadto wprowadzają nadmierną kontrolę obywateli i ich dóbr przez państwo, a także zwiększają „centralizm i koncentrację władzy”.

Ustawy te czynią prawem to, co mieszkańcy Wenezueli odrzucili w referendum z 2 grudnia 2007 r. Gwałcą tym samym wolę narodu – stwierdza Krajowa Rada Świeckich. Dodaje, że wprowadzono je w sposób niedemokratyczny na mocy dekretu prezydenckiego.

Ustawy te regulują takie dziedziny jak: siły zbrojne, administracja publiczna, system opieki społecznej, bankowość, produkcja rolna, turystyka i przemysł. Mają one wzmocnić państwową kontrolę nad strategicznym sektorami gospodarki narodowej i instytucjami publicznymi odpowiedzialnymi za realizację programu „Socjalizm XXI wieku”.

Rada zauważa, że ustawy te są sprzeczne z „podstawowymi wartościami i zasadami Ewangelii i nauki społecznej Kościoła”, które promują „poszanowanie godności osoby ludzkiej, prawdy, wolności, sprawiedliwości, dobra wspólnego, solidarności, pomocniczości, wolnego i odpowiedzialnego udziału w demokratycznym kształtowaniu narodu”.

Jednocześnie Rada zachęca „wszystkich, którzy pragną dobra kraju, by z oddaniem zaangażowali się w pracę na rzecz pojednania i pokojowego współżycia miedzy wszystkimi Wenezuelczykami”, a także wzięli udział w wyborach samorządowych, które mają się odbyć 23 listopada.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.