Naukowcy z francuskiej Fundacji im. Jérôme Lejeune’a, dokonali odkrycia cząsteczek mających właściwości inhibitora w zetknięciu z enzymem odpowiedzialnym za opóźnienie umysłowe, które występuje u chorych z trisomią 21. chromosomu.
Wykryte przez Francuzów cząsteczki hamują wytwarzanie szkodliwej substancji powodującej zespół Downa. Po raz pierwszy złożono wniosek patentowy dotyczący rodziny cząsteczek o potencjale terapeutycznym w przypadku tego właśnie zespołu – donosi „Nasz Dziennik”. Cząsteczki spełniają wszelkie wymogi konieczne do wykorzystania ich w terapii. W najbliższym czasie planowane są badania na organizmach zwierzęcych, jeśli wyniki okażą się pomyślne, będzie można rozpocząć badania kliniczne.
Trzeba odnotować, że w ostatnich dwóch latach poczyniono znaczne postępy w badaniu tej choroby. Dokonano też znaczących odkryć. To bardzo istotne, ponieważ jeszcze parę lat temu wielu naukowców i badaczy twierdziło, że to niemożliwe, żeby nastąpił jakikolwiek postęp w badaniach nad zespołem Downa. (…) To prawda, że jest to dopiero początek, jest jeszcze sporo pracy, ale wreszcie pojawiła się nadzieja. Trzeba też wspomnieć o dwóch innych programach, które są już na etapach bardziej zaawansowanych. Chodzi (…) o badania laboratorium Roche, które od września tego roku są prowadzone na poziomie klinicznym, a także o postępy w poszukiwaniach medycznych kierowanych od 2010 r. przez Marę Dierssen, która jest naukowcem hiszpańskim. Wszystkie te badania mają charakter komplementarny i dzięki temu mamy nadzieję na znalezienie skutecznych kompleksowych metod leczenia pacjentów z zespołem Downa. To niezbite dowody na to, że od dwóch lat rzeczywiście możemy mówić o postępach w tej materii – powiedziała w rozmowie z dziennikiem Domitille Cournault, rzecznik prasowy Fundacji im. Jérôme Lejeune’a.
Patron fundacji, Jérôme Lejeune był odkrywcą etiologii trisomii 21. chromosomu i pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia powołanym na to stanowisko przez Jana Pawła II. Za pomocą swoich badań walczył o poszanowanie życia ludzkiego od momentu poczęcia, niezależnie od wyników badań prenatalnych. Jego proces beatyfikacyjny trwa od 2007 roku.
Źródło: naszdziennik.pl