Większe szanse na lekarstwo na zespół Downa

2011-12-01 00:00:00
Większe szanse na lekarstwo na zespół Downa

Naukowcy z francuskiej Fundacji im. Jérôme Lejeune’a, dokonali odkrycia cząsteczek mających właściwości inhibitora w zetknięciu z enzymem odpowiedzialnym za opóźnienie umysłowe, które występuje u chorych z trisomią 21. chromosomu.
 
Wykryte przez Francuzów cząsteczki hamują wytwarzanie szkodliwej substancji powodującej zespół Downa. Po raz pierwszy złożono wniosek patentowy dotyczący rodziny cząsteczek o potencjale terapeutycznym w przypadku tego właśnie zespołu – donosi „Nasz Dziennik”. Cząsteczki spełniają wszelkie wymogi konieczne do wykorzystania ich w terapii. W najbliższym czasie planowane są badania na organizmach zwierzęcych, jeśli wyniki okażą się pomyślne, będzie można rozpocząć badania kliniczne. 
 
Trzeba odnotować, że w ostatnich dwóch latach poczyniono znaczne postępy w badaniu tej choroby. Dokonano też znaczących odkryć. To bardzo istotne, ponieważ jeszcze parę lat temu wielu naukowców i badaczy twierdziło, że to niemożliwe, żeby nastąpił jakikolwiek postęp w badaniach nad zespołem Downa. (…) To prawda, że jest to dopiero początek, jest jeszcze sporo pracy, ale wreszcie pojawiła się nadzieja. Trzeba też wspomnieć o dwóch innych programach, które są już na etapach bardziej zaawansowanych. Chodzi (…) o badania laboratorium Roche, które od września tego roku są prowadzone na poziomie klinicznym, a także o postępy w poszukiwaniach medycznych kierowanych od 2010 r. przez Marę Dierssen, która jest naukowcem hiszpańskim. Wszystkie te badania mają charakter komplementarny i dzięki temu mamy nadzieję na znalezienie skutecznych kompleksowych metod leczenia pacjentów z zespołem Downa. To niezbite dowody na to, że od dwóch lat rzeczywiście możemy mówić o postępach w tej materii – powiedziała w rozmowie z dziennikiem Domitille Cournault, rzecznik prasowy Fundacji im. Jérôme Lejeune’a. 
 
Patron fundacji, Jérôme Lejeune był odkrywcą etiologii trisomii 21. chromosomu i pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia powołanym na to stanowisko przez Jana Pawła II. Za pomocą swoich badań walczył o poszanowanie życia ludzkiego od momentu poczęcia, niezależnie od wyników badań prenatalnych. Jego proces beatyfikacyjny trwa od 2007 roku. 
 
 
Źródło: naszdziennik.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.