Większość Amerykanów nie popiera decyzji Obamy

2009-02-04 00:00:00
Większość Amerykanów nie popiera decyzji Obamy

Najnowsze badania Instytutu Gallupa pokazują, że ostatnia decyzja prezydenta USA, dotycząca zawieszenia tzw. Mexico City Policy – zasady globalnej blokady finansowania przez rząd amerykański międzynarodowych organizacji pozarządowych promujących aborcję za granicą – nie cieszy się poparciem większości obywateli – informuje portal LifeSiteNews.com.

Zasada Mexico City Policy została ustanowiona przez prezydenta Ronalda Reagana w 1984 r., a później przywrócona w 2001 r. przez George’a W. Busha po dwuletniej kadencji Clintona, który ją unieważnił w styczniu 1993 r. Zakazywała ona finansowania z pieniędzy podatników organizacji międzynarodowych promujących zabijanie dzieci nienarodzonych jako metodę planowania rodziny.

Opublikowane ostatnio badania opinii publicznej wykazały, że decyzję Obamy – o zniesieniu zakazu finansowania aborcji za granicą – poparło jedynie 35 proc. Amerykanów. To bardzo mało, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że inne decyzje np. dotyczące ograniczenia stosowania technik przesłuchań, czy zaostrzenia kodeksu etyki dla urzędników państwowych spotkały się z prawie 90-procentowym poparciem. Przeciwnych jej było 58 proc. badanych a niezdecydowanych 7 proc. 

Badania pokazały również, że drastycznie spadło poparcie dla ruchu aborcyjnego w obu głównych partiach. Tylko 8 proc. republikanów i 59 proc. demokratów zaaprobowało decyzję dotyczącą upowszechnienia aborcji, a spośród kandydatów niezależnych opowiedział się za nią 1 na 3 kandydatów. 

Jak podaje portal LifeSiteNews.com wyniki badań potwierdzają opinię kongresmena Chrisa Smitha, który mówił, że Mexico City Policy była wynikiem zdroworozsądkowego porozumienia międzypartyjnego, które pozwalało na finansowanie „prawdziwego planowania rodziny” – bez upowszechniania aborcji. To porozumienie decyzją Obamy zostało unieważnione.

Amerykańscy kongresmeni i senatorowie, którzy opowiadają się po stronie wartości życia podejmują inicjatywy, które mają przywrócić politykę zakazująca finansowania aborcji za granicą.

– Wyniki badań Gallupa przeprowadzone w tym tygodniu pokazały, że decyzja prezydenta Obamy o rezygnacji ze zdroworozsądkowej Mexico City Policy rozmija się ze stanowiskiem większości amerykańskich podatników – skomentowała wyniki sondażu Marjorie Dannenfelser, przewodnicząca organizacji Susan B. Anthony List.

Zdaniem ks. Davida M. O’Connella, rektora Katolickiego Uniwersytetu Ameryki katolicy nie będą biernie akceptować polityki, która oznacza tak wielkie lekceważenie życia dzieci nienarodzonych. Ks. O’Connell jest również przekonany, że wielu katolików - którzy przyczynili się do wyboru Obamy na prezydenta, bo obiecał im, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby aborcję ograniczyć - rozczaruje się wkrótce postępowaniem prezydenta i uzna, że dopuścił się on zdrady.

Deirdre McQuade z Komisji ds. Obrony Życia episkopatu USA przypomniała, że stojący na czele tej Komisji, kard. Justin Rigali wyraził już rozczarowanie decyzją prezydenta. Arcybiskup Filadelfii wskazywał na sprzeczność między oświadczeniami nowej administracji o woli zmniejszenia liczby aborcji a przeznaczaniem funduszy na finansowanie grup promujących ów proceder.

Wygląda na to, że większość Amerykanów podziela tę opinię. Administracja, która chce zredukować liczbę aborcji, nie powinna kierować funduszy do grup, które wykonują lub promują aborcję. Przed naszym krajem stoją poważne wyzwania, wymagające, by Amerykanie jednoczyli się na rzecz dobra wszystkich, a w szczególności na rzecz biednych i bezbronnych – stwierdziła McQuade.

Źródło: LifeSiteNews.com/AS, KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.