Większość Słowaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego

2012-02-29 00:00:00
Większość Słowaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego

Przedstawiciele Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej poinformowali w środę, że podczas ubiegłorocznego spisu ludności aż 2/3 mieszkańców tego kraju zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. 62 proc. Słowaków należy do Kościoła obrządku łacińskiego a 3,9 - greckokatolickiego. Jak wynika z porównania danych statystycznych, obecnie katolików jest o 7,2 proc. mniej niż w roku 2001. 

Sekretariat episkopatu Słowacji odnosząc się do wyników spisu wydał komunikat, w którym podkreślił, że zobowiązują one Kościół do coraz bardziej autentycznego życia Ewangelią. Biskupi podziękowali w nim tym, którzy zadeklarowali przynależność do Kościoła katolickiego obydwu obrządków - łacińskiego i greckokatolickiego. Odnosząc się do 7,2-procentowego spadku liczby osób deklarujących przynależność do Kościoła postrzegają ten fakt jako skutek czterdziestu lat przymusowej ateizacji w okresie dyktatury komunistycznej.

Episkopat zaznacza, że codzienne doświadczenie nie wskazuje, aby dochodziło do dramatycznych zmian religijności. Zauważają, że w trakcie spisu dochodziło do pewnych trudności technicznych, ale także można było zaobserwować narastającą nieufność obywateli wobec państwa oraz instytucji publicznych. "Kościół katolicki stanowi solidną część życia społecznego, pobudza do integralnego rozwoju narodu i każdego człowieka oraz pragnie coraz bardziej służyć dobru wspólnemu całego społeczeństwa" - stwierdzają słowaccy biskupi.

Na przestrzeni minionej dekady nieznacznie - z 13,0 do 13,4 proc. - zwiększyła się liczba osób deklarujących się jako "bez wyznania". Natomiast z 3,0 do 10,6 proc. wzrósł odsetek osób, które zdecydowały się nie odpowiadać na pytanie o przynależność religijną.

W ciągu dziesięciu lat liczba ludności kraju nieznacznie wzrosła - o 17 581 osób. W Republice Słowackiej mieszka obecnie 5 397 036 obywateli.

Źródło KAI
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.