Wielka Brytania: ”Duch Soboru Watykańskiego II” słabnie?

2011-02-17 00:00:00
Wielka Brytania: ”Duch Soboru Watykańskiego II” słabnie?

Czy tzw. Duch Soboru Watykańskiego słabnie wśród brytyjskich hierarchów? – zastanawia sie felietonista „The Daily Telegraph”. Damian Thompson pisze, że przez 40 lat „Duch Soboru Watykańskiego” był wykorzystywany do usprawiedliwiania wszelkich innowacji, począwszy od odprawiania Mszy św. w językach narodowych, a skończywszy na powołaniu tzw. szafarzy, którzy udzielają Komunii Świętej. Przede wszystkim jednak „Duch Soboru Watykańskiego II” – posoborowy fenomen raczej niż, coś, co pojawiło się podczas Soboru – miał upodmiotowić świeckich. Władzę przekazano nie zawsze odpowiednim osobom tak świeckim, jak i duchownym.

Do niedawna Episkopat Wielkiej Brytanii chętnie wypełniał zalecenia, które uznawał za wynikające z „Ducha Soborowego”. Ostatnio nastąpiła wyraźna zmiana. Zdecydowaną większością głosów przyjęto nowe tłumaczenie Mszału, który jest bardziej wierny tradycyjnemu Mszałowi łacińskiemu. Liberałowie mieli nadzieję, że uda się go odrzucić, gdyż jest zbyt „elitarny” i „seksistowski” (sic!). Tak się jednak nie stało.

„Co się dzieje” – zastanawiają się katolicy w Anglii. „Czyżby Duch Soboru Watykańskiego II słabł?” – pyta m.in. William Oddie na blogu „Catholic Herald”. Pisze on o niezwykłej przemianie nawet tak zagorzałych obrońców „Ducha Soborowego” jak bp Kieren Conry, czy Crispian Hollis, którzy do niedawna przeciwni byli utworzeniu specjalnego Ordynariatu dla anglikanów.

„Przychodzi mi do głowy kilka teorii, jednak jedna odpowiada mi najbardziej – pisze Thompson. – Wolę sądzić, że nastąpiła przemiana serca, a przynajmniej umysłu, spowodowana wizytą papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Przesłanie papieskie było jasne: rozpasania eksperymentów liturgicznych nie można dłużej usprawiedliwiać odnosząc je do Soboru. Ani też żadne z rozwiązań z lat 60. nie może podważać tradycyjnych obrzędów, takich jak choćby wystawianie Najświętszego Sakramentu. (...) To miłe obserwować, jak «Duch Soboru Watykańskiego II» wyparowuje” – konkluduje Thompson.

Źródło: The Daily Telegraph, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.