Wielka Brytania: chrześcijanie porównani do radykalnych islamistów

2012-02-19 00:00:00
Wielka Brytania: chrześcijanie porównani do radykalnych islamistów

„Chrześcijanie, którzy chcą być zwolnieni z prawodawstwa w dziedzinie równości są jak muzułmanie próbujący narzucić szariat w Wielkiej Brytanii” – tak skandalicznego porównania użył Trevor Philips, szef brytyjskiej komisji ds. równości i praw człowieka podczas debaty poświęconej „idei różnorodności”.
 
„Religijne zasady powinny przestać obowiązywać poza drzwiami świątyni i ustąpić miejsca prawu  publicznemu, ustanowionemu przez parlament” – grzmiał Philips, który jeszcze nie tak dawno bronił prawa do poszanowania wolności przekonań chrześcijan. Zdaniem szefa komisji równościowej, katolickie agencje adopcyjne, podobnie jak i inne tego typu instytucje wyznaniowe świadczące usługi publiczne, muszą dokonać wyboru pomiędzy „przestrzeganiem prawa, a sprzecznymi z tym prawem przekonaniami religijnymi”.
 
Phillips chwali władze za przyjęcie ustaw równościowych, które doprowadziły do zamknięcia wszystkich katolickich agencji adopcyjnych w kraju. Jest zdecydowanym przeciwnikiem wyłączenia niektórych podmiotów z obowiązywania prawa równościowego, które zakazuje m.in. dyskryminacji homoseksualistów. Stwierdził nawet, że nie widzi różnicy między katolikami, metodystami czy muzułmanami. Dlatego – jego zdaniem – nie ma powodów, by określone grupy religijne w jakiś sposób uprzywilejowywać, zwalniając z obowiązywania przyjętego przez parlament prawa. Jego zdaniem wszyscy winni dostosować się do nowych przepisów. 
 
Dodał, że grupy religijne powinny zajmować się ustalaniem swoich zasad w obrębie wspólnoty, ale nie mogą tych zasad próbować narzucić innym osobom, spoza wspólnoty.  - Jeśli decydujesz się na świadczenie usług publicznych, to muszą one być prowadzone zgodnie z zasadami publicznymi, stąd np. opieka nad dziećmi musi być zgodna z prawem publicznym – mówił. Wyjaśnił, że instytucje, które decydują się na rozpoczęcie tego typu działalności muszą po prostu zaakceptować prawo publiczne, albo w ogóle zrezygnować z tego typu aktywności (sic!).
 
Uwagi Philipsa zostały skrytykowane nie tylko przez przywódców religijnych, ale także prawników, którzy wezwali go do wytłumaczenia się z porównania katolików do muzułmanów, chcących narzucić prawo szariatu. Dla wielu prawo islamski kojarzy się z drakońskimi  karami, takimi jak np. kamienowanie cudzołożnic na śmierć, czy odcinanie palców za kradzież.
 
Neil Addison, prawnik i dyrektor Centrum im. Tomasza Morusa stwierdził, że szef komisji EHRC „ma tak wielką obsesję na punkcie równości, że aż stracił poczucie, czym jest wolność”. W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor chrześcijańskiego Centrum Prawnego (Legal Center), Andrea Williams, zarzucając szefowi komisji równościowej, że jest „głęboko nietolerancyjny”.
 
 
Źródło: The Daily Telegraph, AS.
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!