Wielka Brytania: Przybywa zwolenników referendum w sprawie ratyfikacji traktatu reformującego UE
2008-01-21 00:00:00
Już nie tylko torysi, ale także zbuntowana grupa licząca obecnie 20 wpływowych działaczy Partii Pracy, domaga się referendum w sprawie ratyfikacji traktatu reformującego UE. Przeciwnicy ratyfikacji twierdzą, że tzw. traktat lizboński toruje drogę do oddelegowania rozległej władzy politycznej i sądowniczej do centrów decyzyjnych Europy – donosi Daily Telegraph.
W Wielkiej Brytanii właśnie rozpoczęła się pięciotygodniowa debata w parlamencie nad traktatem reformującym UE. Jeszcze dziś wieczorem zbuntowana grupa działaczy Partii Pracy, pod nieobecność szefa rządu Gordona Browna, zamierza zadeklarować gotowość do głosowania nad poprawką domagającą się referendum w sprawie tzw. traktatu lizbońskiego.
Opowiadający się za referendum Torysi, oskarżyli wczoraj Browna, który właśnie przebywa z wizytą na Dalekim Wschodzie, że „boi się debaty nad kluczową dla Europy kwestią, bo wyjechał z kraju właśnie wtedy, gdy zaczyna się debata w parlamencie”.
Michael Connarty, przewodniczący Komitetu Partii pro-Europejskich twierdzi, że wbrew temu co sądzi premier Brown, który utrzymuje, iż zagwarantował suwerenność Brytyjczykom poprzez wynegocjowanie dodatkowego zapisu wyłączającego kraj z działania traktatu w niektórych kwestiach - wcale to nie powstrzyma a jedynie nieznacznie opóźni delegowanie władzy przez parlament narodowy i sądy krajowe do Europy. - Traktat reformujący i zapisy wyłączające nas z działania traktatu są jedynie odroczeniem, tego co będzie stanowiło jeden system dla całej Europy – powiedział.
Connarty wspiera nowy traktat, bo chce silniejszej Europy, jednak powiedział, że zdecydował się wypowiedzieć przeciwko niemu, ponieważ rząd brytyjski oraz inne rządy nie powiedziały mieszkańcom Europy całej prawdy na ten temat. - W sprawach takich jak prawo kryminalne, polityka imigracyjna i kwestia kontroli granic, traktat ustanawia takie mechanizmy, które pozwolą na stałe ograniczanie władzy danego kraju. Władza ministrów i sądów brytyjskich będzie przekazywana do Europy – stwierdził Connarty. - To parlament europejski zyska władzę kosztem Westminsteru ponieważ władza krajowa przejdzie do centrum europejskiego – dodał.
Aby nowy traktat reformujący UE (znany jako traktat lizboński), wszedł w życie musi być ratyfikowany przez parlamenty narodowe 27 państw UE, albo zostać przyjęty w referendach krajowych. Traktat przewiduje m.in. powołanie jednego, nowego wysokiego przedstawiciela UE odpowiedzialnego za politykę zagraniczną i obronną UE. Będzie on jednocześnie przewodniczącym Komisji. W działaniach ma go wspierać Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Przedstawiciele UE będą mogli także zawierać traktaty międzynarodowe. Większe kompetencje zyska Parlament Europejski. Znacznie łatwiej będzie można przełamać weto danego kraju.
Brytyjski rząd nie chce referendum w sprawie traktatu. Jednak Komitet domaga się jego przeprowadzenie, zarzucając rządowi, że celowo umniejsza znaczenie mającej powstać w wyniku ratyfikacji nowej instytucji wysokiego przedstawiciela spraw zagranicznych i obrony.
Zwolennicy referendum zamierzają zwołać lokalne referenda w okręgach wyborczych. Organizatorzy kampanii „Chcę referendum” uważają, że będzie to pierwsze tak duże referendum od 1975 r., kiedy wypowiadano się za pozostaniem we Wspólnocie Europejskiej.
Rząd Browna jest zaniepokojony tworzącym się aliansem międzypartyjnym różnych przeciwników szybkiej ratyfikacji traktatu, domagających się w tej kwestii glosowania narodowego. Obawia się zwłaszcza sprzeciwu torysów w Izbie Lordów, którzy mogą zgłosić własne poprawki w kwestii traktatu w końcowej fazie ratyfikacji przez parlament
Źródło: The Daily Telegraph, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.