Wielka Brytania: szefowa HEFA oskarża Kościół o blokowanie badań embrionalnych
2008-06-05 00:00:00
Nowa szefowa Komisji ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (ang. HEFA) – instytucji rządowej odpowiedzialnej za wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań na zarodkowych komórkach macierzystych – uważa, że Kościół katolicki w ostatnim czasie „wymyślił” pogląd, iż życie ludzkie musi być chronione od samego poczęcia. Wskutek tego „blokuje on postęp medyczny sprzeciwiając się badaniom embrionalnym” – donosi portal LifeSiteNews.com.
W wywiadzie udzielonym 28 maja gazecie „The Guardian” dr Lisa Jardine powiedziała, że „jedną z fatalnych przeszkód” na drodze postępu badań nad zarodkowymi komórkami macierzystymi i klonowaniem jest „uznanie pod koniec XX wieku zapłodnionego jajeczka za początek człowieka”.
Jardine z wykształcenia jest historykiem, specjalizującym się w dziedzinie historii nowożytnej. Mówi o sobie, że jest „niezwykle pobożną osobą”, ale nie związaną z żadnymi „sekciarskimi wyznaniami”, lecz „wierzącą w wartości i sądy moralne”.
W wywiadzie stwierdziła, że nauczanie Kościoła katolickiego na temat badań embrionalnych jest wynalazkiem ostatnich lat. Jej zdaniem w XIX wieku Kościół nie wierzył w to, aby zapłodnioną komórkę jajową można było traktować jako początek życia ludzkiego.
– Kościół katolicki powinien wycofać się z obrony świętości życia od poczęcia i przesunąć granicę ochrony dopiero od 14. dnia od zapłodnienia komórki. Tylko w takim wypadku będziemy w stanie porozumieć się. Obecnie jest to śmiertelnie utrudnione. I nic na to nie możemy poradzić – stwierdziła Jardine.
Dodała, że Doktor Kościoła, św. Augustyn w IV wieku był przekonany, że dziecko staje się człowiekiem, kiedy zaczyna kopać w łonie matki, czyli około 19. tygodnia życia. – Inne „religie księgi”, takie jak islam i judaizm, uznają 14. dzień jako początek świadomości, tak więc tylko XXI – wieczny katolicyzm ma z tym problem – stwierdziła.
– Nadesłano mi wspaniałe książki napisane przez katolickich filozofów argumentujących za tym, aby przesunąć ten moment od którego się chroni życie ludzkie na 14 dzień od zapłodnienia. Byłoby wspaniale przesunąć ten moment z powrotem do 14 dnia. Stąd jeśli obecnie mówimy o głęboko zakorzenionych poglądach religijnych, to tak naprawdę wcale nie rozmawiamy o zakorzenionych poglądach religijnych lecz dyskutujemy na temat problemu doktrynalnego. I ani islam, ani też judaizm nie ma tego problemu, podobnie jak anglikanizm, i o ile dobrze wiem kościoły: luterański i kalwiński także – powiedziała.
Portal LifeSiteNews.com zauważa, że pani Jardine, która nie ma wykształcenia ani w dziedzinie teologii, ani historii Kościoła, a tym bardziej bioetyki, czy ludzkiej embriologii może się zdziwić, że idea, mówiąca o tym, iż życie ludzkie zaczyna się 14 dni od zapłodnienia nigdy nie była wymysłem Kościoła.
Tak naprawdę wymyślili ją świeccy bioetycy pod koniec lat 70., kiedy rozpoczęto badania in vitro. By uzasadnić potrzebę ich prowadzenia ci sami bioetycy pomogli przygotować prawo dotyczące badań embrionalnych na całym świecie. Sami embriolodzy zaś rzadko byli pytani o zdanie w tej sprawie.
Terminy ukute przez tych bioetyków, takie jak preembrion, preembrionalne zostały zdecydowanie odrzucone przez środowisko naukowców, zajmujących się embriologią.
Zdaniem Johna Smeatona z organizacji broniącej życia dzieci nienarodzonych (SPUC) problem nie dotyczy poziomu inteligencji pani Jardine, bo sprawa „jest oczywista”, lecz jest to problem bardzo niskich standardów procesu decyzyjnego w HEFA, jakiego oczekują legislatorzy, którzy powołali tę instytucję na podstawie ustawy Human Fertilisation and Embryology Act.
Organizacja SPUC wydała specjalne oświadczenie, w którym napisała, że „Kościół katolicki – i jego władze – od samego początku zakazywał niszczenia owoców poczęcia. Różnice zdań, jakie się zarysowały między teologami przed połową XIX wieku nie odnosiły się do kwestii unicestwiania embrionów (co zawsze było zakazane przez Kościół), lecz w którym momencie rozwoju u zarodka pojawia się dusza i w związku z tym, czy można stosować lżejsze, czy też surowsze kary w przypadku unicestwienia embrionu, u którego jeszcze nie było duszy lub kiedy dusza już była”.
„Katechizm Kościoła katolickiego nie zajmuje się metafizycznymi argumentami związanymi z kwestią pojawienia się duszy, lecz stanowi, że „embrion powinien być uważany za osobę od chwili poczęcia, powinno się bronić jego integralności, troszczyć się o niego i leczyć go w miarę możliwości jak każdą inną istotę ludzką”.
„Odkrycia naukowe z połowy XIX wieku dotyczące natury embrionu w końcu potwierdziły, to co głosił Kościół od dawna, że nie można zabijać dzieci nienarodzonych” – napisali przedstawiciele organizacji SPUC.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.