Wielka Brytania wycofuje dyplomatów z Iranu

2011-11-29 00:00:00
Wielka Brytania wycofuje dyplomatów z Iranu

Po tym jak we wtorek zaatakowano i zajęto ambasadę brytyjską w Teheranie, Londyn zdecydował się wycofać cały personel dyplomatyczny z Iranu. ONZ jest oburzone i zaniepokojone wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. 

Kilkudziesięciu irańskich manifestantów wtargnęło na teren ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie. Demonstranci obrzucali koktajlami Mołotowa budynki placówki, wskutek czego jeden z nich stanął w płomieniach. Personelowi udało się uciec. Inna grupa demonstrantów wdarła się do drugiego kompleksu dyplomatycznego w innej części stolicy gdzie – jak informowała oficjalna irańska agencja Fars – uczestnicy wydarzeń na krótko pojmali 6 zakładników. Według mediów irańskich zakładnicy należący do personelu ambasady mieli zostać uwolnieni przez policję. W środę rano brytyjski minister spraw zagranicznych zdecydował o zamknięciu placówki i ewakuowaniu wszystkich dyplomatów z Iranu. 
 
Wzburzenie tłumu który podpalił ambasadę wywołało nałożenie przez  Wielką Brytanię, USA i Kanadę nowych sankcji ekonomicznych na Iran w odpowiedzi na prace tego kraju nad programem nuklearnym. 
 
Atak na placówkę dyplomatyczną potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nie jest to wcale oczywista sprawa, zwykle jednogłośne decyzje Rady są bardzo rzadkie i zapadają po wielomiesięcznych konsultacjach. W wypadku ataku na ambasadę było jednak inaczej. Członkowie Rady Bezpieczeństwa potępili w najostrzejszych słowach ataki na ambasadę Zjednoczonego Królestwa w Teheranie, które doprowadziły do wyrządzenia poważnych szkód oraz do licznych wtargnięć na teren dyplomatyczny i konsularny - oświadczył przedstawiciel ONZ Jose Felipe Moraes Cabral.

Źródło: polskieradio.pl 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.