Wielkopostna Jałmużna

2012-02-21 00:00:00
Wielkopostna Jałmużna


Rozpoczynając w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu, Kościół zachęca wiernych do praktykowania w tym okresie jałmużny, postu i modlitwy. Jak przekazują Dzieje Apostolskie, już pierwsi chrześcijanie, idąc za nauczaniem Chrystusa, praktykowali jałmużnę. Kościół rozwijał dzieła miłosierdzia i opiekował się najsłabszymi grupami społecznymi: starcami, wdowami i sierotami.

Już jutro po raz kolejny rusza akcja przygotowana przez Caritas Polska „Wielkopostna Jałmużna”. Skarbonka, do której w Wielkim Poście wrzuca się drobne pieniądze to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Tym bardziej, że w tym roku akcja Jałmużna Wielkopostna zwraca uwagę na solidarność międzypokoleniową.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Pomagam starszym”. Jej organizatorzy zachęcają do dostrzeżenia seniorów i ich potrzeb. Jak wyjaśnia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas, niepokojącym zjawiskiem jest mówienie, że starsze pokolenie żyje kosztem dzisiejszej młodzieży, a nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili. – Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej, na to chcemy uwrażliwiać – mówi ks. Sobolewski.

Organizatorzy „Wielkopostnej Jałmużny” przypominają, że tak naprawdę to, co zrobimy dzisiaj dla starszych, to robimy dla samych siebie. – Jeśli wychowamy nowe pokolenie w taki sposób, że będzie się zajmować starszymi, to będzie się zajmowało nami. I to my nie odczujemy samotności, biedy, opuszczenia – mówią.

Caritas Polska zachęca do działania na rzecz starszych nie tylko młodzież, ale pokazuje, jak ważne jest, by także średnie pokolenie uczyło się wrażliwości na seniorów.

Caritas zebrane w ten sposób pieniądze przeznacza na turnusy rehabilitacyjne, wykupywanie lekarstw, a także na prowadzenie m.in. domów opieki społecznej i skierowanych do seniorów świetlic parafialnych. W tym roku po raz drugi z Jałmużną Wielkopostną wiąże się akcja przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz kampanii „Ile kosztuje życie?”, w ramach której Caritas organizuje w całej Polsce wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. W ubiegłym roku udało się dzięki tej akcji nabyć 1804 łóżka wyposażone w materace przeciwodleżynowe, a także koncentratory tlenu.

Źródło: Biuro Prasowe Episkopatu Polski

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!