Wielkopostna Jałmużna

2012-02-21 00:00:00
Wielkopostna Jałmużna


Rozpoczynając w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu, Kościół zachęca wiernych do praktykowania w tym okresie jałmużny, postu i modlitwy. Jak przekazują Dzieje Apostolskie, już pierwsi chrześcijanie, idąc za nauczaniem Chrystusa, praktykowali jałmużnę. Kościół rozwijał dzieła miłosierdzia i opiekował się najsłabszymi grupami społecznymi: starcami, wdowami i sierotami.

Już jutro po raz kolejny rusza akcja przygotowana przez Caritas Polska „Wielkopostna Jałmużna”. Skarbonka, do której w Wielkim Poście wrzuca się drobne pieniądze to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Tym bardziej, że w tym roku akcja Jałmużna Wielkopostna zwraca uwagę na solidarność międzypokoleniową.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Pomagam starszym”. Jej organizatorzy zachęcają do dostrzeżenia seniorów i ich potrzeb. Jak wyjaśnia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas, niepokojącym zjawiskiem jest mówienie, że starsze pokolenie żyje kosztem dzisiejszej młodzieży, a nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili. – Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej, na to chcemy uwrażliwiać – mówi ks. Sobolewski.

Organizatorzy „Wielkopostnej Jałmużny” przypominają, że tak naprawdę to, co zrobimy dzisiaj dla starszych, to robimy dla samych siebie. – Jeśli wychowamy nowe pokolenie w taki sposób, że będzie się zajmować starszymi, to będzie się zajmowało nami. I to my nie odczujemy samotności, biedy, opuszczenia – mówią.

Caritas Polska zachęca do działania na rzecz starszych nie tylko młodzież, ale pokazuje, jak ważne jest, by także średnie pokolenie uczyło się wrażliwości na seniorów.

Caritas zebrane w ten sposób pieniądze przeznacza na turnusy rehabilitacyjne, wykupywanie lekarstw, a także na prowadzenie m.in. domów opieki społecznej i skierowanych do seniorów świetlic parafialnych. W tym roku po raz drugi z Jałmużną Wielkopostną wiąże się akcja przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz kampanii „Ile kosztuje życie?”, w ramach której Caritas organizuje w całej Polsce wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. W ubiegłym roku udało się dzięki tej akcji nabyć 1804 łóżka wyposażone w materace przeciwodleżynowe, a także koncentratory tlenu.

Źródło: Biuro Prasowe Episkopatu Polski

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!