Wietnam: Biskup solidarny z aresztowanymi wiernymi
2008-01-28 00:00:00
Ordynariusz wietnamskiej diecezji Thái Bình, bp François Xavier Nguyen Van Sang ogłosił list z wyrazami solidarności z wiernymi, którzy zostali 25 stycznia pobici i aresztowani podczas modlitewnego protestu w Hanoi. Katolicy domagający się od kilku tygodni zwrotu gmachu dawnej delegatury apostolskiej próbowali wejść na teren posesji, aby postawić tam krzyż i położyć kwiaty pod figurą Matki Bożej, jednak uniemożliwiła im to policja – informuje KAI.
Bp Nguyen Van Sang wezwał władze do powściągliwości i do przyjęcia kościelnych propozycji rozwiązania problemu. Tymczasem władze uznały, że wydarzenia pod delegaturą apostolską były przemyślaną prowokacją i oskarżyły metropolitę Hanoi abp. Josepha Ngô Quang Kiêta o „wykorzystywanie wolności religijnej do prowokowania rządu”.
Ponad tysiąc katolików demonstrowało 25 stycznia w Ha Dong, 40 km od Hanoi, domagając się zwrotu budynku kościelnego, nielegalnie zajętego przez lokalne władze 30 lat temu. Proboszcz, ks. Joseph Nguyen Ngoc Hinh przewodniczył procesji pod ścianami gmachu, a następnie kilkugodzinnej modlitwie, która trwała pomimo padającego deszczu. Modlitewny protest w liczącym 200 tys. mieszkańców Ha Dong trwa od 6 stycznia. Wzorowany jest na podobnych manifestacjach, odbywających się od grudnia w Hanoi.
Budynek, którego zwrotu od wielu lat domagają się parafianie, został im zabrany w 1977 r. Znalazła się w nim siedziba lokalnego Komitetu Ludowego. Jednak od niedawna stoi on pusty, po przeprowadzce Komitetu w inne miejsce. Na ponowioną prośbę o zwrot budynku prawowitemu właścicielowi, władze lokalne odpowiedziały, że w 1977 r. został on podarowany władzom miasta przez „przywódcę parafialnego”.
Według ks. Nguyena Ngoc Hinha był to mianowany przez partię komunistyczną przewodniczący rady parafialnej, którego jedną z pierwszych decyzji było przekazanie władzom własności kościelnego budynku.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.