Wietnam: Boże Narodzenie w piwnicy

2008-12-30 00:00:00

W prowincji Son La na północy Wietnamu po raz kolejny nie można było obchodzić Bożego Narodzenia. Chociaż mieszka tam ok. 3 tys. katolików, lokalne władze utrzymują, że „w Son La nie ma zapotrzebowania na praktyki religijne” i zabraniają jakichkolwiek zgromadzeń. Aby wziąć udział w świątecznej Mszy św., wierni musieli udać się do sąsiednich prowincji.

Według świadków, ta trudna dla wiernych sytuacja panuje, odkąd przywódcy tamtejszej partii komunistycznej uczynili z Son La jednostkę podobną do chińskich prowincji autonomicznych, ściśle trzymającą się ideologii stalinowsko-maoistycznej. Sytuacja ta stała się jeszcze gorsza, gdy w maju 2006 r. ordynariusz diecezji Hung Hoa, na której terenie znajduje się Son La, bp Anthony Vu Huy Chuong otrzymał od władz odpowiedź na żądanie, by zezwolono tam na praktyki religijne przynajmniej w Boże Narodzenie i Wielkanoc. Komitet ludowy odmówił, uzasadniając, że „ponieważ nie ma tam wiernych, w Son La nie ma zapotrzebowania na praktyki religijne”. Odtąd kolejne petycje kwitowane są w ten sam sposób.

Do dziś Msze św. w Son La w ciągu roku odprawiane są w ukryciu, najczęściej w piwnicach, a informacje o nielegalnych nabożeństwach przekazuje się w sekrecie, by uniknąć prześladowań. W tym roku, wyjątkowo, ok. 500 wiernym udało się spotkać przed Bożym Narodzeniem w piwnicy warsztatu samochodowego. Choć zjawiła się tam policja, skończyło się na niemiłych słowach.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.