Wietnam: komunistyczna policja zatrzymała katolickiego prawnika

2009-06-17 00:00:00

Wietnamska policja w mieście Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) zatrzymała katolickiego prawnika Paula Lê Công Dinha, któremu przedstawiono zarzut zdrady stanu i antypaństwowej działalności – donosi azjatycka agencja prasowa UCAN.

Funkcjonariusze przeszukali sajgońskie mieszkanie i biuro Dinha, rekwirując dokumenty, mające świadczyć o współpracy mężczyzny z cudzoziemcami w celu obalenia rządu Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Według oficjalnych mediów wietnamskich prawnik miał "zgromadzić dokumenty fałszujące politykę gospodarczą i społeczną rządu, szkalujące wysokiej rangi urzędników, i prowadzące do podziałów między ludźmi". Dinha obwinia się również o udostępnianie tych dokumentów zagranicznym portalom internetowym.

41-letniemu absolwentowi Tulane University w Nowym Orleanie i byłemu studentowi francuskich uczelni, zarzuca się także spiskowanie wraz z "reakcyjnymi siłami" z innych krajów w celu obalenia komunistycznego reżimu.

Zdaniem przedstawicieli wietnamskiego Kościoła katolickiego, aresztowanie Dingha ma być czytelnym sygnałem ostrzegającym przeciwników komunistycznego rządu.

W ostatnim czasie wzmogły się prześladowania Kościoła. Dwa tygodnie temu władze Miasta Ho Chi Minh skonfiskowały kościół, klasztor, przychodnię, przedszkole i farmę, należące do Zgromadzenia Miłośniczek Krzyża. Wcześniej z polecenia rządu skonfiskowano i splądrowano klasztor zakonu Braci Świętej Rodziny z Banam w Long Xuyen na południu kraju.

Kilku redemptorystów, którzy zaprotestowali przeciwko rządowemu projektowi wydobywania boksytów na Płaskowyżu Centralnym, zostało przesłuchanych przez policję. Skonfiskowano im komputer.

Nękany jest również Lê Tran Luât, – prawnik, który bronił ośmiu katolików z parafii Thai Ha w Hanoi, domagających się od wietnamskich władz zwrotu zagarniętych bezprawnie kościelnych gruntów. Mecenas zmuszony został do zamknięcia swojego biura.

Siedmiu parafian, których bronił Luât podczas procesu w grudniu 2008 r., otrzymało kary więzienia od 12 do 17 miesięcy w zawieszeniu, a ósmy – ostrzeżenie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.