Wietnam: mnożą się ataki na Kościół katolicki
2009-09-29 00:00:00
W Wietnamie trwa nagonka na Kościół katolicki. Agencja CWN poinformowała, że znajdująca się w środkowej części kraju archidiecezja Hue, stała się celem ostrej kampanii negatywnej w mediach kontrolowanych przez rząd, po tym jak zorganizowano w niej publiczne protesty przeciwko konfiskacie przez władze szkoły katolickiej. Przedstawiciele diecezji Vinh otrzymali od komunistycznych władz ultimatum, w którym domagają się one natychmiastowego usunięcia z cmentarza w Vinh figury Matki Bożej. Z kolei katolików z parafii Thai Ha, należącej do diecezji w Hanoi, poinformowano, że państwo przejmie kolejne nieruchomości należące do Kościoła katolickiego.
Obraźliwa kampania propagandowa wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego rozpoczęła się po opublikowaniu przez arcybiskupa Stephena Nguyen Nhu The oraz biskupa pomocniczego Francisa Xaviera La Van Honga oświadczenia, w którym kapłani ostro sprzeciwili się konfiskacie katolickiej szkoły w parafii Loan Ly oraz brutalnym atakom policji na protestujących, broniących nieruchomości Kościoła.
Szkoła, którą parafianie wybudowali w 1956 r., była wykorzystywana jako szkoła katolicka do czasu przejęcia jej przez władze komunistyczne w 1975 r., tj. po zaanektowaniu przez Wietnam Północny Wietnamu Południowego. Jednak nawet wtedy, co niedzielę odbywały się w niej katechezy, chociaż formalnie zabroniono wieszania krzyży. W ich miejsce pojawiły się portrety przywódcy komunistycznego Ho Chi Minha. Od 1999 r. miejscowe władze dążyły do przekształcenia szkoły w hotel, co wywoływało ogromny sprzeciw mieszkańców.
13 września miejscowe władze wraz z policją zabarykadowały budynek. Natychmiast przeciw temu zaprotestowali parafianie, którzy zaczęli rozbierać barykadę. To skłoniło policję do ataku na protestujących przy pomocy pałek i paralizatorów.
W oświadczeniu, opublikowanym 23 września hierarchowie wyrazili swój „szok i frustrację ze sposobu w jaki rząd jednostronnie rozwiązał problem własności kościelnej, wykorzystując w tym celu przemoc”. Wezwali też do „pokojowego dialogu”. W odpowiedzi na to stacja telewizyjna nadała szereg wywiadów z agentami rządowymi, udającymi katolików, którzy atakowali hierarchów.
Podobnie postąpiły gazety, oskarżając przy tym także kapłana z parafii Loan Ly o sprowokowanie protestu w obronie szkoły oraz kierowanie nim, chociaż kapłan ten przebywał w owym czasie w szpitalu.
Ojciec John Nguyen Van Hu z parafii Bau Sen poinformował, że 24 września otrzymał od władz lokalnych ultimatum, w którym miejscowi dygnitarze domagali się od niego usunięcia ze wzgórza, na którym mieści się cmentarz, wielkiej figury Matki Bożej z Lavang, którą wznieśli tam parafianie. Władze przesłały dokument, w którym zastrzegły, że figura zostanie zniszczona, gdyż została wybudowana „nie tylko z pobudek religijnych”. Ostateczny termin jej usunięcia przypadał na 26 września. Parafianie sprzeciwiali się jej wyburzeniu.
Z kolei ojciec Vu Khoi Phung i przedstawiciele redemptorystów w parafii Thai zostali poinformowani, że większość nieruchomości należących do nich będzie skonfiskowana przez państwo. Przejęty majątek ma być odsprzedany inwestorom prywatnym.
Źródło: CWN, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.