Wietnam: nowe prześladowania Kościoła
2012-03-07 00:00:00

"Nowe ataki na katolików zwiększają frustrację i niezrozumienie" - napisał w wielkopostnym liście pasterskim ordynariusz wietnamskiej diecezji Kontum. Bp Michel Hoang Duc Oanh przypomniał napad na ks. Luy Nguyen Quang Hoa, który pod koniec zeszłego miesiąca został dotkliwie pobity po tym, jak odprawił pogrzeb bez zgody władz.
Region Kontum, który jest zamieszkiwany przez tubylczych górali, rządzący Wietnamem komuniści uważają za "strefę bezreligijną". Bp Hoang prowadzi tam jednak owocną pracę duszpasterską. W ub. r. na Wielkanoc odprawił Mszę św. w parafii Son Lang, wcześniej spowiadając tam wiernych. W liturgii grupa ludzi przeszkadzała mu gwizdami i obelżywymi okrzykami, a po jej zakończeniu był przez wiele godzin przesłuchiwany przez policję. W obecnym liście biskup zapowiedział, że tym razem będzie przewodniczył uroczystościom wielkanocnym we wspomnianej parafii Kon Hring, gdzie pobito księdza.
Jak podaje Radio Watykańskie, ofiarą kolejnych ataków padają w Wietnamie redemptoryści. Budynek odebranego im już wcześniej przedszkola został ostatnio zburzony, a jego teren zrównany z ziemią. Przypuszcza się, że będzie on użyty w celach prywatnych, a wzbogaci się na tym któryś z partyjnych sekretarzy. Zakonnicy już trzykrotnie apelowali w tej sprawie do lokalnych władz, ale bez odpowiedzi.
Przeciw jawnemu łamaniu prawa zaprotestował przed kilkoma dniami sekretarz wietnamskiej prowincji tego zgromadzenia. O. Joseph Dinh Huu Thoai CSsR przypomniał, że prawo wymaga zwrotu odebranych własności ich legalnym posiadaczom, a także odpowiedzi władz na kierowane do nich petycje.
Źródło: Radio Watykańskie
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.