Wietnam: torturowany katolik zmarł w więzieniu

2008-04-09 00:00:00
Wietnam: torturowany katolik zmarł w więzieniu

Wietnamski katolik, przedstawiciel rdzennych mieszkańców gór, tzw. Montagnardów, zmarł w więzieniu na skutek bicia i tortur zadanych przez policję i służby więzienne – donosi agencja "BosNewsLife", powołująca się na raport Fundacji Montagnard (MFI), założonej w USA przez uchodźców wietnamskich.

Rahlan Hen z wioski Ploi Beng, w prowincji Giala zmarł więzieniu, gdzie odsiadywał wyrok 6 lat więzienia za odmowę wstąpienia do sekty Siu Kima, utworzonej przez lokalnego działacza komunistycznego.

Jak wyjaśniają przedstawiciele MFI, wielu Montagnardów buntuje się przeciwko praktykom narzucanym przez sektę, w której oddaje się cześć nie Bogu, lecz rządowi. Z tych właśnie powodów Rahlan Hen odmówił przyłączenia się do sekty. Za to został aresztowany.

"Wietnamskie odziały bezpieczeństwa i specjalny odział policji używany do tłumienia zamieszek, wysłane przez rząd, przybyły do domu katolickiego "górala", by go aresztować. Gdy go skuto i wyciągnięto z domu, funkcjonariusze zaczęli się nad nim znęcać. Kopali go dotkliwie i deptali po twarzy ciężkimi butami wojskowymi, dopóki nie stracił przytomności. Następnie wrzucono go na jeepa i zawieziono do więzienia w dzielnicy Ia Grai”- informuje raport MFI.

Tutaj mężczyzna był wielokrotnie bity i torturowany, m.in. rażono go prądem. Miał być także przenoszony do innych placówek więziennych. Przed śmiercią, Rahlana odwiedziła jego żona. Do spotkania doszło w więzieniu w prowincji Phu Yen. Według jej relacji, mąż był w ciężkim stanie, częściowo sparaliżowany. Kobieta nie mogła nic zrobić, by mu pomóc. 17 marca, gdy chciała ponownie odwiedzić męża, powiedziano jej, że nie żyje i nie pozwolono zabrać ciała, gdyż - jak stwierdzono więzień nie skończył odsiadywania wyroku, a termin ten upłynie za trzy lata".

W ostatnich miesiącach również inne grupy chrześcijańskich Montagnardów z wietnamskich wiosek - położonych na Centralnej Wyżynie - były prześladowane przez siły bezpieczeństwa. W oficjalnym raporcie MFI wymienia się udokumentowany przypadek 44-letniego Dinha Ploka z wioski Ploi Kuk Tu, w prowincji Gialai, któremu za odmowę wyrzeczenia się wiary w Jezusa, zarekwirowano gospodarstwo i cały dobytek. Obecnie w wietnamskich więzieniach przetrzymywanych jest kilkuset Montagnardów.

Większość Montagnardów to chrześcijanie. Misjonarze zanieśli chrześcijaństwo w górskie regiony Wietnamu w latach 20. XX wieku. Przez ostatnie lata liczba chrześcijan wśród tych tubylczych szczepów gwałtownie wzrosła, dlatego władze Hanoi walczą z nimi na wszelkie sposoby, uważając Montagnardów za "wrogi element społeczeństwa". Zdaniem rządu przedstawiciele tej mniejszości wyznają chrześcijaństwo, będące "amerykańską religią".

Wietnam od lat znajduje się na liście państw łamiących prawa człowieka i nie respektujących wolności religijnej. Według raportu "Human Rights Watch" z 2007 roku, wietnamskie prawo wciąż pozwala władzom dowolnie aresztować bez postawienia zarzutów i bez procesu sądowego. W ubiegłym roku uchylono m.in. dekret, zezwalający na uwięzienie człowieka na mocy decyzji administracyjnej, zastępując go jeszcze bardziej restrykcyjnym przepisem. Nowe rozporządzenie pozwala na umieszczenie ludzi podejrzanych o to, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa w aresztach domowych, aresztowanie bez przewodu sądowego w "ośrodkach opieki społecznej", "obozach resocjalizacji", czy szpitalach psychiatrycznych.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.