Wietnam: wizyta delegacji Stolicy Apostolskiej na razie bez owoców

2008-06-13 00:00:00

W Hanoi środowiska katolickie wyrażają zaniepokojenie z powodu braku owoców dotychczasowych spotkań przebywającej w Wietnamie delegacji watykańskiej z władzami, zwłaszcza gdy chodzi o odzyskanie przez Kościół kompleksu dawnej nuncjatury. W wyniku pokojowych manifestacji wiernych sprzed kilku miesięcy rząd zobowiązał się nieformalnie do zwrócenia zespołu budynków i ogrodu Kościołowi. Jednakże w odpowiedzi na pytanie ks. prał. Parolina o stopień zaawansowania sprawy, przewodniczący Komitetu Ludowego stolicy Nguyen The Thao pochwalił jedynie wspólnotę katolicką za jej „wkład do wspólnej sprawy postępu i rozwoju pokojowego i równego społeczeństwa”. Uchylił się natomiast od podania jakichkolwiek konkretnych danych w tej sprawie.

Serdecznie przyjmowana jest natomiast delegacja watykańska przez wietnamskich katolików. W mieście Da Lat na południu Wietnamu na uroczystość powitania trzyosobowej delegacji przy katedrze przybyło ponad 10 tys. osób. Miejscowy biskup Pierre Nguyen Van Nhon powitał członków delegacji z ks. prał. Pietro Parolinem na czele. – Chociaż nasza diecezja jest niewielka, mamy nadzieję, że Ojciec Święty będzie mógł tu przybyć i znaleźć się wśród nas – powiedział hierarcha, który jest jednocześnie przewodniczącym Konferencji Biskupiej Wietnamu.

Da Lat znajduje się na płaskowyżu, ponad 330 km na północ od Miasta Ho Szi Mina (d. Sajgonu). Prowincja, której Da Lat jest głównym ośrodkiem, liczy ponad 1,2 mln mieszkańców, w tym co najmniej 300 tys. katolików. Na terenie diecezji mieszkają różne mniejszości etniczne, wśród których największe to K’Ho i Churu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.