Wietnam: wkrótce proces apelacyjny obrońców własności kościelnej

2009-03-17 00:00:00

Proces apelacyjny grupy wietnamskich katolików skazanych na kary więzienia w zawieszeniu za „zakłócanie porządku publicznego” rozpocznie się 27 marca w Hanoi. Poinformował o tym ich obrońca, mecenas Lê Tran Luât, zapowiadając, że jego klienci domagać się będą uniewinnienia. Wyrok dla katolików był karą za to, że stanęli w obronie własności kościelnej, zajętej przez komunistyczne władze.

W grudniu 2008 r. siedmiu katolików otrzymało kary więzienia od 12 do 17 miesięcy w zawieszeniu, zaś ósmy – ostrzeżenie. Zarzucono im prowadzenie nielegalnej działalności religijnej poza miejscem kultu, a także zniszczenie muru wokół spornego obiektu. Oskarżeni przyznali się do udziału w zgromadzeniu przy obiekcie, tłumacząc, że zamierzali jedynie bronić własności kościelnej.

Cała grupa złożyła apelację od wyroku, ponadto dwie osoby wniosły skargę przeciwko państwowym mediom, które ich zdaniem źle relacjonowały przebieg procesu.

Lê Tran Luât zamierza nadal bronić katolików z pomocą dwóch innych adwokatów, jednak obawia się, że władze próbują mu w tym przeszkodzić. Dowodem na to ma być niedawne zatrzymanie go na lotnisku, aresztowanie na 24 godziny i przesłuchanie, któremu został poddany, gdy zamierzał jechać z Miasta Ho Chi Minha (dawnego Sajgonu), gdzie pracuje, do Hanoi. Przeszukano także jego mieszkanie, zabierając m.in. komputery.

W grudniu 2007 r. rozpoczęły się w Hanoi trwające wiele miesięcy demonstracje katolików w obronie budynku dawnej delegatury apostolskiej. W 2008 r. manifestowali oni także w obronie terenu należącego do parafii redemptorystów Thai Ha, gdzie został zniszczony wspomniany mur. To właśnie z tej parafii pochodzą skazani katolicy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.