Wietnam: władze komunistyczne koncentrują ataki na proboszczu z Tam Toa
2009-07-31 00:00:00
Komunistyczne władze Wietnamu zwolniły czterech z siedmiu katolików, którzy mieli być sądzeni za „naruszenie ładu publicznego”. Natomiast w państwowych mediach brutalnie zaatakowano proboszcza z Tam Toa, ks. Le Thanh Hong.
Zdaniem agencji AsiaNews zwolnienie czterech katolików jest rezultatem protestów zarówno wewnętrznych jak i napływających z zagranicy. Przypomniano, że jeszcze trzy dni temu minister bezpieczeństwa publicznego domagał się szybkiego procesu siedmiu katolików. Rada kapłańska diecezji Vinh obiecuje, że protesty społeczności katolickiej będą trwały, aż do uwolnienia wszystkich osób aresztowanych 20 lipca.
Przypomnijmy, że w pobliżu ruin kościoła Tam Toa doszło wówczas do zatrzymania co najmniej 100 osób. Domagały się one możliwości wybudowania choćby prowizorycznej świątyni na miejscu kościoła zbombardowanego przez Amerykanów podczas wojny wietnamskiej.
Wszystko wskazuje na to, że ostrze kampanii antykościelnej jest obecnie skierowane przeciw kapłanom. Są oni oskarżani o „lekceważenie prawa” oraz „zachęcanie wiernych do wznoszenia nielegalnych budowli na miejscu historycznym”.
Szczególnie znienawidzony przez partyjne media jest proboszcz z Tam Toa, ks. Le Thanh Hong. Poszukują go grupy policyjnych bojówkarzy. Diecezja Vinh niepokoi się o jego bezpieczeństwo. W niektórych gazetach pojawiły się informacje, że duszpasterz pełni swą posługę nielegalnie, gdyż pozwolono mu odprawiać Mszę św. w domu prywatnym dla grupy nie większej niż 70 osób. Tymczasem na niedzielną Eucharystię przybywało znacznie więcej ludzi. Prasa domaga się uwięzienia kapłana i wydania wysokiego wyroku.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.