Wietnam: władze obiecały zwrot ziemi Kościołowi

2008-04-17 00:00:00
Wietnam: władze obiecały zwrot ziemi Kościołowi

Rząd prowincji Quang Tri zgodził się na zwrot większości ziemi wokół bazyliki mniejszej Matki Bożej w La Vang - głównego sanktuarium maryjnego Wietnamu. Tereny te przejęli komuniści w 1975 r. Do kościoła, który upamiętnia objawienia maryjne z 1798 r., pielgrzymują katolicy z całego kraju.

W rozmowie z arcybiskupem Hue Stephenem Nguyen Nhu The i jego koadiutorem bp. Francisem Le Van Hongiem Nguyen Duc Chinh, wiceprzewodniczący Komitetu Ludowego z Quang Tri, oświadczył, że władze zwrócą Kościołowi 21,18 ha ziemi z 23,66 ha, przejętych w minionym stuleciu. Dodał, że pozostałych prawie 2,5 ha Kościół może używać stosownie do swoich potrzeb.

Zapowiedzi te budzą jednak mieszane uczucia. Jeśli niektórzy komentatorzy widzą w tym gest dobrej woli rządu wobec Kościoła, to zdaniem innych miejscowa administracja chce jedynie wykorzystać zyski płynące z turystyki i ruchu pielgrzymkowego, dla którego obsługi Kościół będzie musiał stworzyć niezbędną infrastrukturę. Jeszcze inni podkreślają, że obietnice rządowe rzadko były dotrzymywane, podając jako przykład sprawę byłej delegatury apostolskiej w Hanoi, o której zwrot katolicy walczą od dawna.

Wierni wietnamscy, którzy pod koniec roku ubiegłego zażądali zwrotu tego budynku i otaczającego go ogrodu, zakończyli manifestacje uliczne na początku bieżącego roku, gdy władze obiecały zwrot majątku. Tymczasem, jak do tej pory sprawy nie posunęły się naprzód nawet o krok. Pojawiają się głosy, że należy rozpocząć nowe protesty.

Poświęcenie kościoła w La Vang łączy się z historią prześladowań katolików, które między 1625 a 1886 r. przyniosły 130 tys. ofiar. Prześladowani często kryli się w lasach wokół sanktuarium. Tam miała im się ukazać Matka Boża.

Konferencja Biskupów Wietnamu w 1961 r. określiła kościół w La Vang jako narodowe centrum maryjne. W 1962 r. Jan XXIII podniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej. W 1988 r. Jan Paweł II podkreślił znaczenie tego miejsca, wyrażając jednocześnie życzenie odbudowania zniszczonej wcześniej Bazyliki La Vang. Rekonstrukcja miała uświetnić 200 rocznicę pierwszych objawień maryjnych w tym miejscu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.