Wietnam: władze obiecały zwrot ziemi Kościołowi
2008-04-17 00:00:00

Rząd prowincji Quang Tri zgodził się na zwrot większości ziemi wokół bazyliki mniejszej Matki Bożej w La Vang - głównego sanktuarium maryjnego Wietnamu. Tereny te przejęli komuniści w 1975 r. Do kościoła, który upamiętnia objawienia maryjne z 1798 r., pielgrzymują katolicy z całego kraju.
W rozmowie z arcybiskupem Hue Stephenem Nguyen Nhu The i jego koadiutorem bp. Francisem Le Van Hongiem Nguyen Duc Chinh, wiceprzewodniczący Komitetu Ludowego z Quang Tri, oświadczył, że władze zwrócą Kościołowi 21,18 ha ziemi z 23,66 ha, przejętych w minionym stuleciu. Dodał, że pozostałych prawie 2,5 ha Kościół może używać stosownie do swoich potrzeb.
Zapowiedzi te budzą jednak mieszane uczucia. Jeśli niektórzy komentatorzy widzą w tym gest dobrej woli rządu wobec Kościoła, to zdaniem innych miejscowa administracja chce jedynie wykorzystać zyski płynące z turystyki i ruchu pielgrzymkowego, dla którego obsługi Kościół będzie musiał stworzyć niezbędną infrastrukturę. Jeszcze inni podkreślają, że obietnice rządowe rzadko były dotrzymywane, podając jako przykład sprawę byłej delegatury apostolskiej w Hanoi, o której zwrot katolicy walczą od dawna.
Wierni wietnamscy, którzy pod koniec roku ubiegłego zażądali zwrotu tego budynku i otaczającego go ogrodu, zakończyli manifestacje uliczne na początku bieżącego roku, gdy władze obiecały zwrot majątku. Tymczasem, jak do tej pory sprawy nie posunęły się naprzód nawet o krok. Pojawiają się głosy, że należy rozpocząć nowe protesty.
Poświęcenie kościoła w La Vang łączy się z historią prześladowań katolików, które między 1625 a 1886 r. przyniosły 130 tys. ofiar. Prześladowani często kryli się w lasach wokół sanktuarium. Tam miała im się ukazać Matka Boża.
Konferencja Biskupów Wietnamu w 1961 r. określiła kościół w La Vang jako narodowe centrum maryjne. W 1962 r. Jan XXIII podniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej. W 1988 r. Jan Paweł II podkreślił znaczenie tego miejsca, wyrażając jednocześnie życzenie odbudowania zniszczonej wcześniej Bazyliki La Vang. Rekonstrukcja miała uświetnić 200 rocznicę pierwszych objawień maryjnych w tym miejscu.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.