Wietnam: władzom nie udało się utworzyć ”kościoła patriotycznego”

2008-11-25 00:00:00

Niepowodzeniem władz w Hanoi zakończyła się kolejna próba utworzenia w Wietnamie tzw. Kościoła "patriotycznego”. Podczas zorganizowanego 19 i 20 listopada spotkania „Wietnamskiego Komitetu Solidarności Katolików” organ ten stwierdził, że nie zamierza tworzyć Kościoła podporządkowanego instancjom partyjnym. Funkcjonariusze reżimu w Hanoi od wielu lat usiłują, wzorując się na modelu chińskim, stworzyć schizmę w Kościele i całkowicie podporządkować choćby części katolików administracji państwowej.

Jak informuje agencja Independent Catholic News na wielokrotnie przekładane spotkanie „Wietnamskiego Komitetu Solidarności Katolików” przybyło kilkadziesiąt osób, zamiast zapowiadanych niemal 500. Obrady odbywały się w posępnej atmosferze. Ich uczestnikom zabroniono wykonywania zdjęć.

Kontrolowane przez partię media doniosły, że Komitet postanowił skoncentrować się na zaapelowaniu do katolików o aktywne włączenie się w działalność społeczną oraz wezwaniu ich do dalszej pracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Wietnamski Kościół od wielu lat czynnie uczestniczy w pracy społecznej. W ostatnim okresie biskupi zwracali się do władz o umożliwienie Kościołowi czynnego udziału w działalności społecznej, zwłaszcza w dziedzinie wychowania i służbie zdrowia. Dotychczas władze ignorowały te apele.

Od wielu lat wietnamskie władze komunistyczne usiłują utworzyć podporządkowany sobie na modłę chińską Kościół "patriotyczny”. Już w 1955 r. w Hanoi powołano do istnienia Komitet Łączności Katolików Patriotycznych i Miłujących Pokój. Gdy próba ta zakończyła się niepowodzeniem funkcjonariusze komunistyczni podjęli politykę represji, prześladowania duchownych i świeckich oraz konfiskatę mienia kościelnego.

W 1975 roku po opanowaniu całego kraju przez komunistów uwięziono wielu duchownych. Jednym z nich był ówczesny biskup pomocniczy Sajgonu, François Nguyen Van Thuan. Przebywał w więzieniu bez procesu i wyroku 13 lat, w tym 9 lat w odosobnieniu. W 1991, kiedy przebywał z wizytą w Rzymie, władze wietnamskie uznały go za persona non grata i uniemożliwiły powrót. Arcybiskup pozostał w Rzymie, gdzie był przewodniczącym Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W r 2001 Jan Paweł II włączył go do kolegium kardynalskiego. Zmarł we wrześniu 2002., zaś pięć lat później - 16 września ubiegłego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

W 1975 roku w atmosferze terroru reżim powołał do istnienia „Wietnamski Komitet Solidarności Katolików”. Początkowo wstąpiła do niego spora liczba świeckich i duchowieństwa, lecz gdy instytucja ta postanowiła opuścić modlitwę za papieża w kanonie Mszy św. Stolica Apostolska zaleciła duchowieństwu wycofanie się z tej organizacji.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.