Wietnam: zmarł biskup prześladowany przez komunistyczne władze
2010-10-20 00:00:00
W 80. roku życia zmarł w niedzielę, 17 października br. wietnamski biskup Emmanuel Lê Phong Thuân, ordynariusz diecezji Cân Tho w delcie Mekongu. Prześladowany przez władze, przez wiele lat był praktycznie odcięty od świata zewnętrznego.
Przez ponad 20 lat hierarchia był poddawany nie tylko restrykcjom, ale i ścisłemu nadzorowi. Władze starały się uniemożliwić mu pełnienie obowiązków duszpasterskich. Większość dóbr lokalnego Kościoła została skonfiskowana.
Wywierana na niego presja przyczyniła się do pogarszania stanu zdrowia hierarchy. W ostatnich kilku latach był poważnie chory i rzadko uczestniczył w zebraniach Konferencji Episkopatu Wietnamu.
Urodzony 2 grudnia 1930 r. Emmanuel Lê Phong Thuân w wieku 8 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego w Cù Lao Giêng. Naukę kontynuował w Phnom Penh w Kambodży i Sajgonie, gdzie odbył studia filozoficzne i teologiczne w wyższym seminarium św. Józefa. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1964-70 studiował w Niemczech, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju wykładał w seminarium duchownym. W 1975 r. został mianowany biskupem koadiutorem diecezji Cân Tho. Rządy w diecezji jako jej ordynariusz objął w 1990 r.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!