Wisconsin: Kościół zmuszony do finansowania antykoncepcji
2009-08-24 00:00:00
Wielkie zaniepokojenie z powodu nowego przepisu stanowego, zobowiązującego wszystkie instytucje opieki zdrowotnej do świadczenia usług w zakresie antykoncepcji wyraziła Katolicka Konferencja Biskupów z Wisconsin w wydanym niedawno oświadczeniu. Władze stanowe zmuszają pośrednio instytucje kościelne do płacenia za usługi medyczne „wysoce niemoralne” i niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego, gdyż muszą się one znaleźć w pakietach ubezpieczeniowych wykupywanych przez obywateli – donosi Catholic News Agency.
W liście, który podpisało 5 biskupów czytamy m.in., że „przepis ten będzie zmuszał katolickie diecezje, parafie i inne agencje, które muszą wykupić pakiety ubezpieczeniowe dla duchownych i osób świeckich, do płacenia także za te usługi, które Kościół katolicki uważa za wysoce niemoralne”. Chodzi przede wszystkim o usługi antykoncepcyjne. Hierarchowie napisali, że: „antykoncepcja uniemożliwia pełny i wzajemny dar z siebie, który jest konieczny w chrześcijańskim małżeństwie, i umniejsza rolę Boga, Dawcy życia”.
Biskupi zaznaczyli, że tylko diecezje i agencje, które same się ubezpieczają jak np. diecezja La Crosse i Superior nie będą objęte tym przepisem.
Hierarchowie zaprotestowali przeciwko nierespektowaniu ich praw oraz wartości moralnych, które uznają. Ich zdaniem władze stanowe naruszają prawa konstytucyjne oraz wartości religijne, bowiem konstytucja stanowa broni wolności sumienia i wolności religijnej. W konstytucji stanowej znajduje się zapis o ochronie tych wartości, nie obejmuje on jednak kwestii dotyczących ludzkiej reprodukcji.
Biskupi poprosili o wsparcie i modlitwę wiernych, zapowiadając jednocześnie, że będą bronić nauki Kościoła. Skrytykowali władze, które nie poddały pod debatę publiczną tak kontrowersyjnego przepisu.
Podkreślili, że negatywne stanowisko wobec antykoncepcji wynika nie tylko z nauczania Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim z naturalnego prawa moralnego wpisanego w serca i umysły ludzkie.
List podpisali biskup Green Bay David L. Ricken, biskup Madison Robert C. Morlino, biskup La Crosse Jerome E. Listecki, biskup Superior Peter F. Christensen i bp William P. Callahan, administrator diecezji Milwaukee.
Źródło: CatholicNewsAgency.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.